btbilgi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın internete sızan e-postaları sebebi ile, Google Drive, Dropbox ve Github’a erişim engeli geldi. Bu engelleme ile binlerce şirket, yüzbinlerce kullanıcı büyük mağduriyet yaşıyor.

Ülkemizde Google Drive ve Dropbox bulut veri depolama alanında yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle şirketler bu servislerden önemli dokümanlarını saklamak için faydalanıyorlar. Ayrıca son kullanıcılar da fotoğraflarını, dokümanlarını ve dosyalarını bu servislerde barındırıyorlar. Github ise yazılım geliştiriciler tarafından kullanılıyor ve bu servis üzerinde açık kaynak kodlu yazılım projeleri yer alıyor. Gelen sansür sonrasında bu servislere erişim tamamen engellendiği için bir sürü proje durdu ve önemli dosyalara erişim sağlanamadı. Sansürün yol açtığı zararın maliyetini ölçmek zor ama kullanıcı sayıları dikkate alındığında bu rakam milyonlarca doları bulabilir. Duran projeler, aksayan işler, kaybolan iş gücü, çok büyük boyutlarda.

Ortaçağ zihniyeti ile getirilen bu sansürcü anlayış, internetin doğasına aykırı ve hiç bir yarar da sağlamıyor. Günümüzde sızan bir bilginin yayılmasını engellemeniz imkansız. Bir yere erişimi engelleseniz başka bir yerden o bilgiye ulaşılabiliyor. İnternette Google Drive ve Dropbox gibi yüzlerce servis var. Ayrıca isteyen kişinin bir blog açarak o bilgiyi saniyeler içinde paylaşması çok kolay. Getirilen sansür sadece o servisleri kullanan masum kullanıcıların cezalandırmasına yarıyor.

Türkiye’nin internet sansürü konusunda çok kötü bir karnesi var. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün raporuna göre Türkiye, interneti sınırlayıp, gözetleyen ülkeler arasında yer alıyor. Aynı örgütün Uluslararası Basın Özgürlüğü indeksini göre Türkiye, 180 ülke arasında 151. sırada. 2002 yılında 99. sırada olan Türkiye geçtiğimiz 14 sene içinde her sene gerilere düştü ve bu noktaya geldi. Basın özgürlüğünde Irak, Afganistan, Uganda ve Tanzanya bile Türkiye’den çok daha iyi durumda bulunuyor.

Eğer Dropbox, Google Drive ve Github servislerini kullanıyorsanız dosyalarınıza bir VPN servisi kullanarak erişebilirsiniz. Ücretsiz ve ücretli yüzlerce VPN servisinden birini kullanarak sansürü geçebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.