ABD siber saldırılar için resmen Rusya’yı suçluyor

USIC gerçekleştirilen saldırıların kritik özelliklerine bakarak Rusya’nın üst düzey ve kıdemli çalışanlarının bu faaliyetlerde rol oynadığına inanıyor.

btbilgi

Amerika – Rusya siber savaşında ilk ateş açıldı. Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörü ve İç Güvenlik Departmanı Ofisi geçtiğimiz günlerde ayrı ayrı açıklama yaptılar. ABD istihbarat çevreleri, Rus Hükümeti’nin başta ABD siyasi örgütlerinin olmak üzere, ABD vatandaşlarının ve kurumlarının e-postalarını ifşa ettiklerinden artık emin görünüyor.
WikiLeaks’ın açığa çıkardığı Demokrat Parti Ulusal Komitesi’nin e-postaları yüzünden Parti Başkanı Debbie Wasserman istifa etmek zorunda kalmıştı. Üstelik bu saldırının Rus hackerlar için ilk girişim olmadığı düşünülüyor.

Amerikalılara göre Ruslar, Avrupa ve Avrasya’da kamuoyunu etkilemek için yine aynı teknik ve taktikleri kullanıyorlar. Rus hackerlar DDoS saldırılarını başlatmakla da suçlanıyor. Ayrıca USIC gerçekleştirilen saldırıların kritik özelliklerine bakarak Rusya’nın üst düzey ve kıdemli çalışanlarının bu faaliyetlerde rol oynadığına inanıyor. Bazı Rus hackerlar sekiz yıl boyunca Rusya Devlet Başkanı Putin’in düşmanlarına karşı saldırılar düzenlemişlerdi. Tüm bunlara ek olarak FBI, devlete ait bazı oylama sitemlerine saldırılar da tespit etti. USIC, görüntülerin ve taramaların, Rus şirketler tarafından çalıştırılan servislerce meydana geldiğini kesin olarak ifade ediyor.

 

 

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.