btbilgi

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality – VR) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) pazarları hızla gelişiyor. Artık alışveriş merkezlerinde sanal gerçeklik demoları sunulmaya başlandığı gibi, Pokemon Go gibi bir artırılmış gerçeklik uygulaması herkesin ilgisini çekebiliyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sadece eğlence sektörüne hizmet eden teknolojiler değil. Son yapılan araştırmalardan anlaşıldığı üzere, yakında gerçekleşecek bir dizi sanayi ve endüstriyel uygulama bu teknolojilerin yayılmasına destek olacak.

sanal-gerceklik
Sanal gerçeklik pazarı önümüzdeki dört yılda 5,2 milyar dolardan 162 milyar dolara büyüyecek

Eylül ayında Yeti LLC firması tarafından sunulan bir araştırma, gelişmekte olan VR ve AR pazarlarının şekillenmesi hakkında önemli bilgiler veriyor. Sanal Gerçeklik Pazar Durumu 2016 isimli çalışma, ABD’deki 100 ürün geliştirici ile yapılan anketler sonucu ortaya çıkmış. Bu çalışmada, firmaların yüzde 85’i şu anda devam etmekte olan sanal gerçeklik projelerinin olduğunu ya da önümüzdeki iki sene içerisinde gerçekleştireceklerini belirtmişler.

Firmaların büyük kısmı ekiplerinde VR ve AR teknolojilerine hakim birileri bulunduğunu söylüyorlar. Ama henüz geniş çaplı projelere gitmek için yeterli olmadıklarını da ekliyorlar.

Eğitim başı çekiyor
Sanal gerçeklik kullanımının önümüzdeki iki yıl içerisinde hızlanacağı görüşü firmalar arasında yaygın. Bunun hangi alanlarda olacağı sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 84’ü öncelikli olarak eğlence sektörünü işaret etmiş.

Bunun dışında sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanılacağı sektörler arasında eğitim (yüzde 74), medya (yüzde 63), medikal ve sağlık (yüzde 60) başı çekiyor. Çalışmaya katılan firmalar, ayrıca bu teknolojilerin yüksek teknoloji pazarında (yüzde 56), seyahat (yüzde 54) ve sanat (yüzde 52) alanında da kullanılacağını öngörüyorlar. Gayrimenkul pazarı da yine sanal gerçeklikten faydalanacağı söylenen (yüzde 51) alanlardan biri.

Sanal/artırılmış gerçekliğin yakın zamanda kullanılacağı tahmin edilen diğer sektörler arasında rekreasyon, üretim, tüketim, inşaat, hizmet ve ulaşım da yer alıyor.

162 milyar dolarlık pazar
IDC’nin yayınladığı Küresel Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Harcama Kılavuzu isimli rapora bakılırsa, VR ve AR ürün pazarı 2020 yılında 162 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak. 2016’da saptanan pazar büyüklüğü ise sadece 5,2 milyar dolar seviyesinde. Rapor, 2015-2020 arasındaki yıllık bazda AR / VR pazarı büyümesini yüzde 181 oranının üzerinde olacak şekilde işaret ediyor.

IDC’nin son kullanıcı analizinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Chris Chute, raporla ilgili olarak “Uzun yıllar boyunca sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, bilim kurgu türünün konusu oldu” diyor. Chute, akıllı telefonlarla entegre çalışan ucuz VR gözlükleri sayesinde, son tüketiciye artık daha yoğun içerik sunan deneyimler tasarlamanın mümkün olacağını söyledi.

IDC, yakın gelecekte özellikle sağlık, eğitim, lojistik ve üretim sektörlerinde endüstriyel uygulamaların ve örneklerin hızla artış göstereceğini raporunda belirtiyor. Fakat Yeni LLC raporunda belirtildiği gibi, bu yeniliklerin beraberinde getireceği proje bütçe artışları, müşterilerin olduğu kadar proje üreten firmaların da en bariz endişesini oluşturuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.