btbilgi

Daha önceden Whatsapp ya da Viber’da da bulunan uç uca şifreleme metodu kullanılarak hayata geçirilen yenilik, 1 milyarı aşan kullanıcının faydasına sunuldu. Söz konusu sistemde mesajlar, yalnızca gönderen ve mesajı alan cihazlarda görüntülenebilecek. Yani akıllı telefonunuzda gizli moda mesajlaşıyorsanız sonrasında kendi bilgisayarınızdan bile bu mesajları göremeyeceksiniz.

Snapchatten farklı olarak, Facebook ayrıca gizli görüşmeler özelliği kullanılarak gönderilen belli mesajların 5 saniye ya da 1 gün içinde silinmesi özelliği getiriyor.

Mobil uygulamanın son versiyonu şart
Tanıtılan söz konusu özelliği aktif hale getirmek için messanger aracılığıyla mesaj göndermek gerekiyor. Bu özelliğin kullanılması için ise IOS ya da Android mobil uygulamanın son versiyonunu indirmiş olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra, mesajların gizli modda olması için her iki tarafın da son versiyonu indirmiş olması gerekiyor. Şirket bu yılın başında “Aile arasında ya da güvenilir arkadaşlar arasında örneğin bir hastalık ya da sağlık problemini konuşurken veya muhasebecinize finansal bir bilgi gönderirken daha fazla güvenlik özelliği istediğinizi duyuyoruz” demişti.

facebook-yeni-mod

Apple ile FBI arasındaki savaş fitili ateşlemişti
Malumunuz olduğu üzere kişisel bilgi güvenliği konusunda geçtiğimiz aylar Apple ile FBI arasında meydana gelen tartışma gündemde oldukça yer edinmişti. Her ne kadar,  Apple ile FBI arasındaki şifreleme ile ilgili savaş bitmiş olsa da bu durum kullanıcıların bilgi güvenliği konusunu teknoloji firmalarının önceliği haline getirdi.

Bunun bir sonucu olarak, Brezilya’daki Whatsapp ile adli otoriteleri karşı karşıya getiren bir davada Whatsapp bilgilerine erişim isteğinden kaynaklanan gerilim gibi gelecekte de kanun uygulayıcıları ile Silikon Vadisi arasında yeni ihtilafların ortaya çıkması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.