Fujitsu kişisel bilgisayar işini Lenovo’ya devredebilir

btbilgi

Dünyanın önde gelen kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo Group, Japon elektronik şirketi Fujitsu’nun kişisel bilgisayar birimini devralmak için görüşmelere başladı. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çin merkezli Lenovo Group ve Japon devi Fujitsu’nun önümüzdeki ay içerisinde anlaşmaya varabilecekleri söyleniyor. Söylentilere göre Japon şirketi, kişisel bilgisayar biriminin, tüm tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetlerini Lenovo’ya hatırı sayılır bir hissesini ya da tümünü devrederek bilgi teknolojileri hizmetlerine ve diğer faaliyetlerine odaklanacak.

Fujitsu tarafından yapılan açıklamada ise kişisel bilgisayar bölümü için farklı seçeneklerin masada olduğunu fakat kendilerinin bu konu ile ilgili nihai kararı vermedikleri bildirildi.

Satış işleminin nasıl gerçekleşeceği ile ilgili iki çeşit olasılık üzerinde duruluyor. İlk olarak, Fujitsu’nun projelendirme, tasarım ve tanıtımı içeren ortak bir girişim şeklinde satın alma öngörülüyor. Bir diğer olasılık ise Fujitsu hisselerinin büyük bir kısmının Lenovo tarafından satın alınması.

Fujitsu kişisel bilgisayar departmanını ayrı bir birim haline getirerek artık bu birimin önceliklerinin arasında olmadığının sinyallerini şubat ayında vermişti. Kaynaklara göre bu birimde 2 bin civarında çalışanın olduğu belirtiliyor.

Fujitsu Japonya’da yüzde 15 civarında kişisel bilgisayar sevkiyatı oranıyla yüzde otuzluk sevkiyat oranına sahip Lenovo-NEC joint venture/ iş ortaklığından sonra ikinci sırada yer alıyor. Akıllı telefon ve tablet kullanımının artış gösterdiği piyasada şirketin son mali yıl verilerine göre 10 milyar yenlik (96.5 milyon dolar) bir zarar içerisinde olduğu görüldü.

Fujitsu – Lenovo flörtünden önce Fujitzu’nun Toshiba kişisel bilgisayar bölümü ve Sony Corp’dan ayrılan Vaio Corp. ile üçlü bir iş anlaşması yapacağı söyleniyordu. Lakin bazı detaylarda uzlaşma sağlanamadığı için bu ortaklık başlamadan sona ermiş oldu.

Kişisel bilgisayar alanı dışında akıllı telefon sektörüne de uzanan Lenovo Google Company’den Motorola markasını satın almıştı. Geçtiğimiz günlerde Lenovo’nun Moto E3 akıllı telefonların Avrupa pazarında satışı da başlamıştı.

 

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.