Dubai’de 10 milyon ampul Philips led olacak

2021 yılına kadar kentteki 10 milyon ampulun yerini alması beklenen bu yeni led ürün, karbon salınımını da önemli oranda azaltmış olacak

btbilgi

Led aydınlatma teknolojisinin en önemli özelliği, geleneksel ampullere göre çok daha tasarruflu olmasıdır. Dubai ve Philips’in birlikte sürdürdüğü ar-ge faaliyetleri sayesinde üretilen bir led ampülün, standart bir ampule oranla yüzde 90 daha az enerji tükettiği, buna karşılık 15 kat daha uzun süre dayandığı açıklandı. Kuşkusuz bu özelliği ile aydınlatma giderleri çok yüksek olan kamu binaları ve yerel yönetimler için önemli bir maliyet avantajı sunuyor.

Bu ampul, Philips yetkilileri, Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Şeyh Muhammet bin Reşit El Maktum ve Dubai Belediye Başkanı Hüseyin Nesir Lutah’ın da katıldığı bir toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Dubai Lambası adı verilen proje, 2030 yılına kadar Dubai şehrinin elektrik giderlerinden yüzde 30 oranında tasarruf etmesini sağlayacak.

Newatlas.com’un verdiği habere göre Philips 200 lumen’lik bu led ampülü 25, 40 ve 60 wattlık ampullerin yerini alacak şekilde tasarladı. 2021 yılına kadar kentteki 10 milyon ampulun yerini alması beklenen bu yeni led ürün, karbon salınımını da önemli oranda azaltmış olacak. Enerji tasarrufuyla karbondioksit salınımı 640 bin ton daha az gerçekleşecek.

 

 

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.