btbilgi

Yeni sezonla birlikte akıllı telefon pazarı da hareketleniyor. En son Sony Mobile, yeni çıkardığı amiral gemisi Xperia XZ’nin basın tanıtımını İstanbul’da yaptı. Daha akıllı ve kişileştirilmiş özellikleriyle ön plana çıkan telefonda, üçlü görüntü algılama teknolojisi sayesinde ışık kapasitesine bağlı olarak hareket eden nesnelerin net fotoğraflarını çekmek gibi bir özellik bulunuyor.  Sony bu pazarda çok iddialı olmasa da Xperia XZ ile birlikte piyasaya sürülen Xperia X Compact piyasada bulunan diğer rakiplerine göre biraz öne çıkacak gibi görünüyor. Sony’nin bu ürüden ciddi bir beklentisi var.

Sony Xperia X Compact hareket halinde  deklanşöre bastığınız anda 23 MP kamerasıyla 0,6 saniye gibi bir zaman diliminde istediğiniz fotoğrafı çekiyor.

sony-xperia-xz-hands-on-8

Piyasanın yeni konukları Akıllı Aktif Mod’da Sony’nin SteadyShot özelliğini kullanarak 5 eksenli görüntü sabitleme imkânı sunuyor. Bu direkt olarak sokakta yürürken veya aşırı yakın bir fotoğraf çekileceğinde daha kaliteli fotoğraf ve video elde edilmesini sağlıyor.

Ön kamera 13 MP çözünürlükle ışıksız bir ortamda dahi başarılı sonuçlar veriyor. Keskin ve canlı görüntüler almak için yüksek kalitede 4 K özelliği bulunuyor. 5.2 inç ekranı ile taşımada rahatlık sağlıyor. Klasik Sony Xperia X serilerinde görülen  suya dayanıklılık, yağmurda rahatlıkla kullanma özelliği sunuyor.

Bütün özelliklerini anlatıp akıllı telefonlar için sorun olan batarya problemini ortadan kaldırmaya karar veren Sony Mobile pil ömrünü 2 katına çıkarmak amacıyla Qnovo Adaptive Charging5 ile tamamlanmış Battery Care6 teknolojisi kullanılmış.

Bu teknolojinin en iyi yanı şarj yüzde 90 olduğunda şarj etmeyi durduruyor ve aşırı şarj ile bataryaya zarar vermeyi engelliyor. Cihaz performansı için düşünülen başka bir özellik de; akıllı temizleyici, kullanım özelliklerinizi hafızasına alan program belirli sürede kullanmadığınız uygulamaların ön belleklerini silmekle beraber cihaz performansını otomatik olarak en üst düzeye çıkarıyor. Parmak izi sensörlü açma kapama tuşu, cihazların yan tarafında yer alıyor ve telefonunuzu çok basit bir hareketle en güvenilir şekilde açabilmeye olanak sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.