btbilgi

Üniversiteden yeni mezun olduğunuzda bağlantılarınız aileniz, arkadaşlarınız, öğretmenlerinizden oluşur. İş hayatına başladıktan sonra doğru ilişkiler kuran insanlar arasında bazı belirgin modeller ve alışkanlıklar olduğunu gözlemlersiniz.

business-silhouettes-150-01İş bağlantılarınızı genişletmek, doğru ilişkiler kurmak istiyorsanız, doğru network kuran profesyonellerin neler yaptıklarını inceleyebilirsiniz.

1. Doğru network etkinliklerine katılın. Kariyerinizin hangi noktasında olursanız olun, zoraki buluşmalar tarzı geleneksel network etkinlikleri çoğunlukla zaman kaybıdır. Fakat ilginç eğitim konularına odaklanan network kurma etkinliklerinin son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Etkinliklerde sektörünüzden insanlar ile sıcak temasa geçebilirsiniz.

2. Bir etkinliğe gitmeden önce o etkinliğe kimlerin katılabileceği konusunda araştırma yapın. Nasıl bir ortam ile karşılaşacağınız konusunda bir fikriniz olsun. Hazırlıklı davranın.

3. Doğru network kurabilenler meraklı olan insanlardır. Kendi eğitimlerini geliştirmeye zaman harcarlar ve bilgilerini büyük bir istekle diğer insanlarla paylaşırlar.

4. İş bağlantılarınızdan bir talep aldığınızda gerçekleştirin. Network oluşturmanın vermek ve almak gibi hassas bir dengesi var. Aldığınızdan fazlasını verirseniz ilişkilerinizde süreklilik sağlayabilirsiniz.

5. Yeni iş fırsatları yakalamak ve potansiyel müşteri yakalamak için iş kontaklarınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.