btbilgi

Microsoft, Azure sanal sunucularında indirim yaptığını açıkladı. Yeni fiyatlandırmaya göre DV2 serisi sanal sunucular yüzde 15, A1-A2 serisi sanal sunucular yüzde 50 ve F1 serisi sanal sunucular yüzde 11 oranında ucuzlayacak. Microsoft ayrıca kasım ayında yeni A serisi sunucuları da piyasaya sürecek. Av2 olarak adlandırılan bu sunucular mevcut A serisi sunuculardan yüzde 36 daha ucuz olacak.

A serisi sanal sunucular Microsoft’un giriş seviyesi sunucularından oluşuyor. Bu sunucular genellikle düşük trafikli web siteleri, mikro servisler, küçük veritabanları ve test çalışmaları için tercih ediliyor.

DV2 serisi sanal sunucular ise genel kullanım için konumlandırılmış durumda. Bu sunucularda A serisine göre daha fazla bellek ve SSD depolama bulunuyor. D1-5 V2 sunucuları 2.4 GHz Intel Xeon E5-2673 v3 işlemciye sahip ve yüksek işlemci gerektiren uygulamaları kolaylıkla taşıyabiliyor.

F serisi ise Microsoft Azure sanal sunucularının en yüksek performanslı serisi. F serisi her işlemci çekirdeği için 2 GB RAM ve 16 GB SDD depolama destekliyor. Bu sunucular yüksek performans gerektiren web sunucuları, veri analizi uygulamaları ve oyun sunucularında kullanılıyor.

Microsoft bulut sunucularda Amazon ile büyük rekabet içinde. Firma bu yeni fiyatlandırma ile rakibinin bir adım önüne geçmeyi planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.