btbilgi

Toyota’nın geliştirdiği Kirobo Mini robot, yine kendisinin 2013 yılında uzaya gönderdiği ve tarihte ilk defa uluslararası uzay istasyonu yöneten Koichi Wakata adlı robotun daha küçük bir versiyonu. Kirobo Mini robot ise Koichi Wakata’ya göre daha mütevazı. Kamerası ve mikrofonu olan,  sadece basit bir iletişim arkadaşı olarak tasarlanan Kirobo, web bağlantısıyla onunla konuştuğunuz zaman size cevap verebiliyor.

Özel bir yazılıma sahip robotun adı kibo, hope (umut) ve robot kelimelerinin birleşmesiyle oluşuyor.

mini-robot

“Yalnız dünya” robotlara kaldı
Japonya’da artan yalnız yaşayan insan sayısından dolayı duygusal ve zekâsal olarak sevimli bir çocuk gibi tasarlanmış. Robot hasta ve yaşlılara konuşacak birilerini bulma gibi psikolojik destekle yardımcı oluyor. Depresyonları engelleme konusunda da etkili olacağı umuluyor. Robotun dış kısmında çıkarılıp takılabilen şık bir kılıfı var. Kirobo masanızda ya da arabanızda oturarak da size eşlik edebiliyor.

Önümüzdeki yıl pazarda olacak
Kirobo Mini’nin yetenekleri kapsamı şu an için tam olarak açık değil, ama aylık 300 yen (3 dolar civarı) abonelik ücreti gerektiren bir akıllı telefon bağlantısı var. Akıllı telefondan uygulama yüklenebilecek olan robot kafasını çeşitli yönlere hareket ettirebiliyor.  Toyota yeni Kirobo Mini robotu önümüzdeki günlerde Tokyo’daki Ceatec ticari fuarında sergileyecek.

Şirket ilk defa geçen yıl Tokyo Motor Show’da duyurduğu Kirobo Mini robotu 2017’de, 39 bin 800 Japon Yeni, yani yaklaşık 400 USD ve 1.200 TL civarında bir fiyatla satışa çıkarmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.