Google Alphabet AB’de haksız rekabetle suçlanıyor

AB yetkilileri Google’ı 'serbest rekabeti engelleyen uygulamaları' dolayısıyla ağır cezalar verebilecekleri konusunda uyardılar. Google’ın Android telefon işletim yazılımı da bu uyarı kapsamında değerlendiriliyor

btbilgi

Reuters’in yeni haberine göre AB yetkilileri Google’dan kendi arama motorunun arayüzünü cihazlara uygulaması, için telefon üreticilerine teşvik vermeyi bırakmasını istedi.

AB’nin tekelleşmeyi önleme konusunda çeşitli yetkilileri Google’ı ‘serbest rekabeti engelleyen uygulamaları’ dolayısıyla ağır cezalar verebilecekleri konusunda ciddi olarak uyardılar. Google’ın Android telefon işletim yazılımı da bu uyarı kapsamında değerlendiriliyor.

Reuters’in geçen haftaki haberine göre; gelen bir şikâyet dilekçesini belge gösteren yetkililer Google’ı hareketlerinden dolayı uyardı. Rapora göre, eğer telefon üreticisi şirketlerle böyle anlaşmalara devam ederse Google Alphabet büyük cezalar ödemek zorunda kalabilir.

google-alphabet-cezaGoogle’ın bu uyarıya savunması ise ‘mobil işletim sisteminden’ hem serbest rekabet, hem de müşteriler yararlanmıştır. Bir Google sözcüsünün pazartesi günü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Biz inanıyoruz ki, Android rekabeti arttırdı, fiyatları düşürdü ve tüketiciler, üreticiler ve telefon şirketleri bu durumdan fayda gördü. İleriye dönük hedefimiz AB Komisyonu’na Android ile ilgili yaklaşımımızın nasıl başarılı, sürdürülebilir, açık kaynaklı bir ekosistem oluşturduğunu göstermektir.”

Bu rapor, AB Komisyonu üyelerinin mobil yazılım devi Google’ın Play Store’a erişim karşılığında, kendi uygulamalarını yüklemek için telefon üreticilerini zorladığı ‘adil olmayan ticari bir hareket’ olarak suçlamasından yaklaşık 6 hafta sonra gündeme geldi.

cNet’in verdiği habere göre, Google, kendi arama hizmetini ve Chrome tarayıcısının ön kurulumunu üreticilere dayatmaktadır. Açık kaynak kodu paylaşımlarıyla, üreticilerin Android sürümlerinin rakipleri ile çalışan cihaz satmasını engellemektedir.

Buna ek olarak ‘Google arama yüzünü’ kullanan telefon üreticileri ve taşıyıcılar için mali teşvik de veriyor. cNet’e göre AB yetkilileri ayrıca Google Shopping üzerinden adil olmayan rekabet yaptığı için de firmayı cezalandırabilir.

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.