btbilgi

Merhaba,

Artık burdayım. Uzunca zaman beni beklediniz. Aslında ben hep aranızdayım ama bilseniz bu kadar rahat dolaşabilir miydim? Gezerken gözüme çok şey takılıyor, bir ara vakit bulup yazıya aktaramıyorum. Geçen hafta gördüğüm iki etkinlik beni çok üzünce haydi buradan başlayalım dedim. Niye üzülüyorsun, etkinliğe gider de, insan üzülür mü diyorsanız…

cadi1Üzülmem için pek çok sebep vardı.

Bizim milletin maalesef hiç sevmediğim bir huyu vardır. Biri bir şeyi iyi yaptı mı, gidip aynısını yaparız. Bir sokağa kuyumcu dükkanı açılır, iş yaptığını görünce 10 tane daha açılır. Biri bir etkinlik yapar hop diğeri taklit eder.  Fikri geliştireyim, üzerine katma değer yaratayım yoktur.

Üzüldüm çünkü aynı içerikte yapılan iki etkinlik birbirinin ayağına tabanca sıkmış. Evet evet bildiniz Boat Show’dan bahsediyorum. Taban tabana zıt iki lokasyonda yapılan iki etkinlik ben dahil tüm İstanbul halkının kafasını karıştırdı.

Benim hikayemde her zamanki CNR’ın yaptığı Boat Show’a gidiyorum diye önce Yeşilköye’e doğru yola çıktım. Sonra “dur ben yine de bilen birini arayayım” diyerek bu konulardan anlayan bir arkadaşımdan bilgi aldım. İyi ki de aramışım. Biri Yeşilköy’de  biri de Tuzla’da aynı içerik ve aynı isimde iki ayrı etkinliğin gerçekleştiğini öğrendim. Hal böyle olunca bakalım ne yapmış bu arkadaşlar diye ikisinde de bulundum. Şimdi aynı kriterleri göz önünde bulundurarak karşılaştırma yaparken neden üzüldüğümü de anlatacağım.

Bu iki etkinlik de hemen hemen aynı isim altında gerçekleşti.  Biri Eurasia Boat Show, Biri Boat Show Eurasia. Türkçesine baktığınızda Avrasya tekne fuarı. ViaPort Marina’da yapılan fuar Viaport Fuarcılık şirketi tarafından ilk kez yapılıyor. Onlar bir anlamda UBM’den bayrağı devralmışlar. Yine duyumlarımdan biri UBM bu sene boat show yapmayacak yönünde.

Diğer fuar da Ataköy Marina’da gerçekleşen klasik CNR Eurasia Boat Show. Kış ayında yaptığı hınca hınç dolu fuarı açık havaya bu sene ilk kez taşımış ve mevsimini değiştirmiş gibi geliyor değil mi? Yanıldınız çünkü CNR kışın da klasik fuarını yapacakmış.

Ekimin başında 30 dereceye varan  o güzel havada da içeriye girmeyi gerçekten insanın canı çekmiyor. Rüzgarın kızları, o canım tekneler, açık hava ile buluşmuş, doğal mekanı olan marinalarda sergileniyor.  Ama o kadar taban tabana zıt yerlerde ki, emin olun ikisini aynı günde göremedim. Çünkü zaten bir tanesine gitmek 3 saatimi aldı.

Etkinlik Cadısı olarak iki etkinliği ayrıntıya görmeden önce yer olarak karşılaştırayım; Viaport Marina yeni bir marina, güzel kurgulanmış bir alan. Yeni fuar, yeni marina ve yeniyi hemen hissedebiliyorsunuz daha özenli daha güzel. Yerleşimi daha düzgün. Ataköy Marina’da yapılan CNR Boat Show’da marinanın daha oturmuş olmasına rağmen daha eğriti duran yerleşim düzenine sahip. Klasik kurulumu yapayım derken özensizlik göze çarpıyor.

İkisine’de İstanbul’un iki yakasından ziyaretçinin gideceğini düşünelim. Tuzla Viaport Marina’naya sadece karayolu ile ulaşabiliyorsunuz. Halbuki ne kadar şık olurdu Kadıköy’den Bakırköy’den, Beşiktaş’tan, Eminönü’nden  belirli saatlere tekne koyarak ziyaretçi getirmek. Ataşehir Marina’nın avantajı Bakırköy deniz otobüsü iskelesine çok yakın olması. Buna rağmen sefer sayısının azlığı, deniz otobüslerinin kış tarifesine geçmiş olması fuar için dezavantaj oluşturmuş.

Eskiden fuarcılar ziyaretçilerin işlerini kolaylaştırmak, kendilerine gelen ziyaretçi sayısını artırmak için yerel yönetimlerle işbirliği yapardı. Kolay ulaşımı sağlamak amacıyla sefer sayısı ve doğrudan seferlerle ilgili yardım alırlardı. Maalesef böyle bir imkan olmadığı için öncelikle mekanlara ulaşım tam bir kabustu.

Birbirlerine barış çubuğu uzatıp, iki yaka arasına tekne seferleri düzenlenebilirdi. Böylece tekne meraklısını mağdur etmezler.  Yaptıkları fuarlar ise ziyaretçi açısından daha kalabalık olurdu.  Hazır ziyaretçi konusuna gelmişken, ziyaretçi Tuzla’daki Boat Show’da kapanışa doğru gitmeme ve hafta içi olmasına rağmen daha çoktu. Cumartesi günü görebildiğim Ataköy Marina’daki fuar ise o şaşalı günlerinden nasibini alamamıştı.

Katılımcı sayısı iki fuarda da aşağı yukarı aynı idi. Bu durum bölünmüşlük hissini sanki daha çok artıran bir göstergeydi. Katılımcıların ziyaretçi yoğunluğu beklediğini biliyorum. Her iki fuarda “benim fuarımda satın alma yapıldı” dediğine göre, katılımcılar da herhalde memnundur diye düşünüyorum.

Viaport’un yaptığı Fuar’ın pazarlama faaliyetleri, duyurulması, iletişim çalışmaları geliştirilmesi gereken bir başka yön. Çünkü benim bile şans eseri öğrendiğim düşünülürse pek kimsenin haberi olmaması çok normal. Buna rağmen CNR alışageldiği yöntemlerle ve Boat Show özelinde şehrin çeşitli yerlerinde haber veren giydirme çalışmalarını yapmış. Basın bültenleri ile Fuar konusunda basını genel anlamda bilgilendirilmişti.

Basılı dokümanlar konusunda çok fazla bir şey söylemeden sadece şöyle bir örnek vermek istiyorum. Viaport Marina’da bir Zkart yani Fuar yerleşim planı istedim. Hemen geldi. CNR’da girişte istediğim zKart maalesef akşama kadar gelemedi.

Her ne kadar iki fuarın yetkilileri de gelenler tekne alıcılarıydı ve çok memnunlardı deseler de genel algım iki fuar şirketi de değerli zamanlarını ve kaynaklarını doğru şekilde kullanamamış olması yönündeydi.

İki fuarı da gezdikten sonra edindiğim intiba yeni fuarın önünün açık olabileceği yönünde oldu. Tabii eksiklerinin acilen farkına varıp düzeltmesi şart. Daha yıllanmış bir fuarın da eski tecrübesini yeni mekanda daha çok kullanabilmesini beklerdim. Maalesef benim için hayal kırıklığı idi. O zaman düşündüm de belki de ülkeye yeni bakış açıları gerekli, yeni bakış açıları gelsin ki, hizmet anlayışı sıradanlaşmasın.

Bir dahaki etkinlikte görüşmek üzere, merak etmeyin arayı uzatmayacağım.

Kalın sağlıcakla

 

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.