İnternetin dümeni ICANN’in elinde

Yönetim ICANN'e geçti, şimdi hükümetler kendi kendi ağları üzerinde daha fazla söz sahibi

btbilgi

İnternetin sahipliğindeki en önemli değişiklik 30 Eylül’de gerçekleşti. 30 Eylül gecesi Amerikan Hükümeti IANA sözleşmesini reddettiğini açıkladı. Washington bu görevi 20 yıldır internet yapılandırılması görevini üstlenen ICANN kurumuna verdi.

ICANN yönetimi 1999 yılından bu yana yaptığı klasik yönetim anlayışını sürdürürken internet kullanıcıları için önemli bir değişiklik olmayacak. DNS kararları ülke hükümetlerinin yetkisine bırakılırken artık küresel ağın nasıl geliştiğine internet kullanıcıları değil ilgili ülkenin hükümeti karar verecek.

Amerikan Hükümeti, ilk başlarda IANA’ya ülkelerin kendi internet protokolleriyle ilgili kararlarda serbest olacağı sözünü vermiş ancak bu sözü tutmamıştı. 2012 yılında bu konuda Birleşmiş Milletler’den eleştiri gelmesi üzerine hükümet değişikliğe gitme kararı aldı. Danışma kurulunun toplanması ile verilen son kararda DNS ayarlarının yapılandırılması,  IANA’dan ICANN’e devredildi

 

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.