AVAST AVG
btbilgi

Güvenlik yazılımları firması Avast, geçtiğimiz hafta AVG satın alma işlemlerini tamamladı. Firma, ilk olarak temmuz ayında AVG’yi 1,3 milyar dolara satın almayı planladığını açıklamıştı. Bu satın almayla birlikte ortaya dev bir BT güvenlik şirketi çıkmış oldu. Yeni şirkette AVG’nin anti virüs, uzaktan izleme ve yönetim yazılımları Avast’ın ürün portföyü ile birleşecek. Avast dünya çapında, 160 milyonu mobil olmak üzere 400 milyon cihazı koruyacak.

Avast CEO’su Vince Steckler, bu satın almanın son kullanıcı güvenlik pazarında global bir güç yaratacağını, kurumsal tarafta da iki firmanın sinerjisinin daha büyük başarılar getireceğini söylüyor.

İki firma için de iş ortakları büyük önem taşıyor. Satışların büyük bir kısmı iş ortakları üzerinden gidiyor. Yeni yapıda kanal yapısı birleştirilecek ve Avast’ın iş ortaklığı programı AVG’ye katılacak. İş ortakları böylece daha fazla ürüne tek noktadan ulaşabilecekler.

Bu satın almanın arkasında Avast’ın borsaya açılma planları yatıyor. Firma önümüzdeki sene veya 2018’de borsaya açılmayı hedefliyor. AVG’nin Avast’ın bünyesine katılmasıyla şirketin borsadaki değeri de çok yükselmiş olacak.

Avast geçtiğimiz yıllardan bu yana çok iyi bir performans gösterdi. Firmanın 2008 geliri 18 milyon dolarken bu rakam 2015’de 300 milyon doları geçti. Firma 2012 yılında borsaya açılmayı düşünmüş ama dönemin ekonomik şartları iyi olmadığı için bundan vazgeçmişti. Avast’ın piyasa değeri 2014 yılında 1 milyar dolar olarak açıklanmıştı. AVG satın almasından sonra bu değerin çok daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Bir Çek firması olan Avast’ın Çek Cumhuriyeti’nde 650 çalışanı bulunuyor. Firmanın ayrıca ABD, Almanya, Çin, Kuney Kore ve Taiwan’da ofisleri var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.