btbilgi

Şu günlerde hacker’ların 2016 ABD seçimlerine müdahelelerinden çok sonuçlara yüzde kaç tesir edebilecekleri tartışılıyor

FBI geçen ay yabancı siber düşmanların iki ayrı eyalet seçiminde veritabanlarına girdiğini açıkladı. Söz konusu eyaletlerden Arizona ve Illinois dışında diğer eyaletler de hacker’ların tehdidi altında bulunuyor. Kritik Altyapı Teknoloji Enstitüsü’nün araştırmasına göre 50 eyaletin de seçmen kayıt veritabanları derin web pazarında elden ele dolaşıyor.

Sibergüvenlikle ilgili üst düzey yöneticiler çeşitli yayınlara endişelerini ifade eden açıklamalarda bulunuyor. Örneğin, TechNewsWorld’e açıklama yapan bir ICIT yöneticisi James Scott, ortada dolaşan seçmen kayıtlarının her türlü “fesatlık” için kullanılabileceğini söylerek şöyle konuşuyor: “Bir siber saldırgan, seçim gününde seçim kayıtlarını değiştirerek seçim sürecini geciktirebilir veya bozabilir. ABD demokratik sürecinde insanları oy verme haklarından mahrum etmeye kadar varabilecek girişimlerde bulunabilirler”.

Böyle girişimler günümüzde sadece derin web’den değil şaibeli yönetimlerden de kaynaklanabiliyor ancak demokrasinin beşiği Amerika deyince iddiaları ciddiye almak gerekir.

Washington DC Capitol dome detail with waving american flag

 

FBI bütün eyaletlerin seçim yaklaşana kadar kendi sistemlerini kontrol etmeleri için uyardı. Geçen hazirana değin yasa dışı bilgilerle 200 binden fazla Illinois seçmeninin seçmen kayıt sistemlerinden etkilendiği öngörülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.