btbilgi

Rakip olmanın havasından suyundan olsa gerek, Apple iPhone ve Windows 10, pek konuşkan bir ikili değildir. Fakat Microsoft Windows Hello ile bu durumu değiştirebilir.

Windows Hello kişisel bilgisayarlarda (PC) biyometrik yetkilendirme özellikleriyle kullanıcının yaşamını kolaylaştırıyor. Parmakizi, yüz, göz ve başka şematik kalıpları tanıma özelliğiyle kullanıcının sık sık şifre unutma sıkıntısına bir son veriyor. Aynı zamanda bu teknolojiyi kullanan başka cihazların da Windows 10 ile konuşmasına imkan veriyor.

Computerworld’e göre Apple iPhone’da Windows 10’a bağlanmak için böyle bir uygulama ya da aksesuar kullanacak. Microsoft tarafından yapılan bir açıklamaya göre iPhone, RSA SecureID yetkilendirme teknolojisiyle Windows 10 cihazlara bağlanmayı planlıyor. RSA insan mimiklerini tanımaya yönelik teknolojisiyle Windows 10’a otomatik olarak bağlanmak için bir kullanıcı olarak tanıtacak.

Microsoft yetkilileri Windows Hello’nun, USB, Bluetooth ve NFC üzerinden Windows 10’a bağlanmak isteyen kullanıcılar için en güvenilir yol olduğunu düşünüyor ve donanım üreticilerini bu yönde aksesuarlar üretmek için cesaretlendiriyor. Güvenilir bir kablosuz ağ üzerinden iPhone RSA’in de Windows 10 PC erişimini sağlayabileceğini söylüyor.

Asus, Huawei, Fujitsu, HP, Lenovo, Symantec gibi birçok firma Windows Hello uyumlu donanımlar geliştiriyor. Microsoft ise yetkilendirme standartlarını Intel, Google, ARM, Samsung, Visa, Qualcomm, RSA ve Lenovo gibi pazarın önde gelen markalarının oluşturduğu FIDO Alliance çatısı altında güncelliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.