btbilgi

Türkiye’de 1948 yılından bu yana yatırımlarını sürdüren General Electric, güç transformatörleri ürettiği Gebze’deki tesislerini akıllı fabrikaya dönüştürdü. Şirket geçtiğimiz hafta bölgenin en büyük test laboratuarının açılışını da burada gerçekleştirdi. Törene Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, GE Şebeke Çözümleri Global CEO’su Reinaldo A. Garcia ve GE Güç Transformatörleri Ürün Grubu Küresel Genel Müdürü Hakan Karadoğan katıldı. Yapılan açıklamalara göre söz konusu yatırımın değeri toplam olarak 20 milyar doları buluyor.

akillifabrika

Dünyanın dijital endüstri lideri olma vizyonuyla akıllı fabrika yatırımı için Gebze’yi seçen GE’nin bu girişimiyle söz konusu tesislerdeki üretim tamamen dijitalleşecek. Akıllı fabrikada tasarım, üretim, tedarik zinciri ve servis ağlarının elektronik ortamda birbiriyle entegre ve kesintisiz çalışması hedefleniyor.

Küçük bir atölye olarak 1966 yılında faaliyete geçen fabrika 50. yılında, 90 bin metrekare alanı ve 1.000’e yakın çalışanı ve geniş tedarikçi zinciriyle 10 bin kişilik GE ekosistemine katkı sağlıyor. GE’nin Gebze’deki bu tesisi dünyadaki 10 güç transformatörü fabrikası içinde hem tesis boyutu, hem üretim kapasitesi, hem de ciro olarak en büyük olanı olarak önemli başarılara imza attı. Üretiminin yaklaşık yüzde 85’ini (250 milyon dolar) 30 ülkeye ihraç ediyor.

Dijitalleşmenin faydaları
GE, akıllı fabrikada dijitalleşmenin sunduğu avantajlarla üretim süresini yüzde 25, maliyet ve stok seviyelerini yüzde 20 azaltırken; ürün verimliliğini yüzde 3 ve zamanında teslimatı yüzde 5 artırmayı planlıyor.

fabrika-yatirimlari

Zamanla yüzde 30’a varan verimlilik oranlarını elde etmeyi amaçlayan GE, akıllı fabrikasında hem üretimini, hem de ürettiği transformatörlerin gücünü ve gerilimini artıracak. Laboratuardaki özel ekipmanlar ve yetkin mühendislerin işbirliğiyle 800 KV’a  kadar transformatör testleri gerçekleştirecek.

Törende konuşan GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, ‘’Bugün Türkiye’de sekiz ayrı lokasyonda 2 bin çalışanımız var. İş alanlarında faaliyet göstermekten yerel üretim,inovasyon, ihracat ve istihdama katkı vermekten gurur duyuyoruz. Yeni akıllı fabrikamızda dünyaya örnek olacağız’’ açıklamasını yaptı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.