btbilgi

Türkiye’ye nitelikli turisti getirecek agro turizm çok yeni tanınan bir alan. Öyle ki, turizm cenneti olan ülkemizi yapılaşmanın kurbanı olmaktan kurtarabilecek çözümlerin belki de en etkilisi. Agro turizme meraklı bir turist gezdiği bölgede sıradan bir turiste göre 5 buçuk kat daha fazla gelir bırakıyor. Çünkü sadece bu alan değil, Agro turizm yapılan alanın çevresi de bölgeye gelen ziyaretçi akını ile besleniyor, kalkınıyor. Urla bağ yolu

Dünyanın pek çok bölgesinde bununla ilgili farklı örnekler var. Arboretumlardan, özel üretim çiftliklerine, organik tarım alanları ve tesislerden, dünyanın en iyi şaraplarının üretildiği bağlara kadar pek çok alanla çeşitlendirilebiliyor. Pek çok ülke bu turizm ile kalkınıyor, doğal dokusunu koruyor. Bu alanlarla sürdürülebilirliğin en iyi örneklerini daha büyük kitlelere tanıtarak yol gösterici oluyor.

bag1

Türkiye’nin ödüllü şarapları da var
Türkiye’nin dünyada beşinci bağ ülkesi olduğunu daha önce farklı yazılarımızda söylemiştik.  Ülkemizin bu potansiyeli ile şarap ihraç eden ülkeler arasında çok gerilerden geldiği ve listeye bile giremediği dikkat çektiğimiz konular arasında idi.

Fakat Türkiye’nin dünyada ödül alan şaraplarının olduğunu ve üstelik bu şaraplarla birçok ülkeden çok daha üstün bir performans sergilediğini biliyor muydunuz? Şato şarapçılığı olarak da adlandırılan butik şarap üretimi ile Türkiye’nin bu alandaki tanınırlığı gün geçtikçe artıyor.

Yabancı şarap tutkunları Türkiye’nin butik şaraplarını keşfetmeye başladı. Bunun için hiç üşenmeyerek, Türkiye’deki bağ rotalarını gezmeye geliyor. Bu rotalardan çıkan nadide ve sınırlı üretimli şaraplar dünyada gurme restoranlarında sofralara ahenk katıyor.

Türkiye genelinde birden fazla bağ rotası var. Havaların soğuduğu deniz sezonunun yavaş yavaş sonlandığı bu zamanda ‘tatilimi farklı bir kültürü öğrenerek geçireyim ve yeşilin, doğanın bir parçası olayım, dünyanın gurme lezzetlerinin arasına giren şarapları deneyimleyim’ derseniz size ilk önerimiz ilk fırsatta bir ‘Urla Bağ Yolu’ gezisine çıkmanız olacaktır. Urla Bağ Yolu Türkiye’nin Toskana’sı olabilir mi zaman içinde göreceğiz. Urla Bağ Yolu’nda yedi üretici butik otelleri ile ziyaretinizi bekliyor. Önceden rezervasyon yapmanızı öneririz çünkü tüm dünyadan talep olan bölgenin şarapları gibi otelleri de butik.

xTRlarge olarak sizi Urla Bağ Yolu’nda bir yolculuğa ve bağcılık ile ilgili bir serüvene çıkaracağız. Urla Yarımadası’nı adımlarken, sadece küçük bir hayalden, emekle gerçeğe dönmüş başarı öykülerini aktaracağız.

Bu sıradışı başarı yolculuğunda ilk durağımız 2002 senesinde satın alınan ve 2006’da ilk şarabını üreten Urla’nın ilk şarap bağı Urlice‘den başlayarak, Urla Şarapçılık, MMG, Usca, Mozaik, Limantepe ve Urla Bağ Evi’ne konuk olacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.