btbilgi
bilecik2
CEO Erol Bilecik: “Perakende satış kanalları içinde süpermarket zincirlerini de yaygınlıkları nedeniyle çok önemsiyoruz”.

Birçok sektörde o iş kolunun kendini kanıtlamış markaları vardır. Ekonomide işlerin nasıl gittiğini anlamak istiyorsanız o grubun ne yaptığına bakmanız yeterli olabilir. Bilişimden telekoma 200’e yakın markanın dağıtımcısı olan Index de bu tanıma giren şirketler arasında yer alır. Önümüzdeki üç yıllık zaman diliminde 3 milyar dolar büyüklüğe erişmeyi hedefleyen Index, faaliyetleriyle ülkemizde bilişim okuryazarlığının adeta nabzını tutuyor. Bu nabız ekonomiye bağlı olarak zaman zaman hızlanır, bazen düşer. Biz de gazeteciler olarak tansiyonu ölçmek için arada sırada Index Grup CEO’su Erol Bilecik ile biraraya gelir, sektörün durumunu ve tüketim eğilimlerini, tabii ki arada Index’i konuşuruz.

Dövizdeki hareketlenmeler, ekonomiyi etkileyen ani sarsıntılara rağmen Index, bünyesinde halka açık üç şirketle birlikte büyüme planlarını istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Bu yıl için yüzde 15 büyüme hedefi ile yoluna devam eden Datagate, M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırmasında son 3 yılda en iyi performans gösteren bilişim şirketi seçilmişti. 2012 sonrasında Türk Telekom ile Datagate üzerinden gerçekleştirilen distribütörlük anlaşması, Apple’ın Türkiye’de ikinci distribütörü olması Index’e büyük bir ivme kazandırdı.

Telekom, mobil ve katma değerli ürünlerle gelişimini sürdüren Index, bu çerçevede ve Apple anlaşması bağlamında iPhone’un Türkiye dağıtımını da gerçekleştiriyor. Türkiye’nin belli başlı tüm elektronik perakende zincirleriyle çalışan Index, büyük alış veriş mağazalarına varıncaya kadar hemen her noktaya dağıtım gerçekleştiriyor. Aynı zamanda IBM, HP, Dell gibi kurumsal teknoloji markalarının ürünlerini Anadolu’ya dağıtıyor ve katma değerli projelerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Son üç yılda atağa geçti
Index Grup CEO’su Erol Bilecik son üç yılda gerçekleştirdikleri anlaşmaların gruba büyük bir ivme kazandırdığını söylüyor. Bünyesinde halka açık üç şirket bulunan grubun yaklaşık 1,5 milyar dolarlık teknoloji cirosunun yarısının bu anlaşmalardan kaynaklandığı öngörülüyor. Türkiye’de gerek bireysel, gerek kurumsal teknoloji tüketiminin doğası hakkında zengin bir deneyime sahip olan Bilecik ile pazarın durumu hakkında konuşuyoruz.

Teknosa, Mediamarkt, Vatan Bilgisayar gibi elektronik eşya perakende zincirlerinin Türkiye’de bu ticaretin yüzde 80’ini gerçekleştirmesine karşın, Bilecik, günlük yiyecek içecek tüketimini karşılayan süpermarket zincirlerinin de bu konuda atak halinde olduğuna dikkat çekiyor. “Açıkçası yaygınlıkları nedeniyle teknolojinin her haneye ulaşmasını sağlayan bu zincirleri de çok önemsiyor ve onları bu konuda destekliyoruz” diyor.

Peki, genel anlamda bilişim yatırımları ne durumda?

bilecik1
Index Grup CEO’su Erol Bilecik “Başbakan Binali Yıldırım’ın bilişim konularına ciddi anlamda emeğinin geçmiş olduğunu biliyoruz. Kamuda bilişim yatırımlarının vites yükseltmesi gerektiğine inanıyorum” diyor.

“İndex özellikle kurumsal alanda yazılım, sunucu, veri saklama ve yedekleme gibi ürünlerde pazarın önde gelen markaları ile yakın çalışıyor. Son yıllarda Kobilerin ciddi ataklar yaptığını ve teknolojiyi kullanan Kobilerin fark yarattığını görebiliyoruz. Özel sektörde finans da başından beri teknolojiye inanan ve yatırımlarını sürdüren bir segment, dolayısıyla buradaki teknoloji ihtiyaçları da sağlıklı bir şekilde ilerliyor. Son yıllarda kamunun biraz vites küçültmesi durumu var. Bu durum özellikle Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda ciddi anlamda hissediliyor. Türkiye büyürken kamu hizmetlerinin bu konuda teknolojiyi daha yaygın kullanması gerekir diye düşünüyorum. Olumlu bir açıdan bakmayı tercih ediyoruz. Başbakan Binali Yıldırım’ın bilişim konularına ciddi anlamda emeğinin geçmiş olduğunu biliyoruz. Şu dönemde çok fazla dikkat dağıtan konu var, zamanla bu konuların da ciddi anlamda gündeme geleceği kanısındayım. OECD göstergelerine göre kullanım oranları yetersiz olmakla birlikte devlet bilişim hizmetlerinin OECD ortalamasının üzerinde değerler sergilediğini görüyoruz. Bu da sevindirici bir olgudur”.

Devletin, e-fatura, e-arşiv gibi düzenlemeleri hayata geçirmesini son derece olumlu bulan Bilecik, toplumsal bilişim okuryazarlığının da yükseltilmesiyle e-devlet hizmetlerinin daha yaygın kullanılacağını sözlerine ekliyor. “Bir başka ifadeyle bu anlamda bir yumurta tavuk ilişkisinden söz edebiliriz” diyor.

Tüketim ne durumda?
Index Grup CEO’su Erol Bilecik, bilişim pazarında tüketici eğilimlerini ve ürünlere olan talebi ise şöyle değerlendiriyor:

“Araştırma kuruluşlarından IDC ve GFK’nın ürettiği rakamlara baktığımızda cirolar açısından mobil bu işin kazanan tarafını oluşturuyor. Bunu da üç segmentte, akıllı telefonlar, tabletler ve notebooklar olarak ele alabiliriz. Notebookların müthiş bir değişime uğramadığın görüyoruz. Ağırlıkta yeni jenerasyon kısmen tabletlere, büyük bir ağırlıkla da akıllı telefonlara yöneliyor. Kurumsal tarafta ise notebook talebi yükselerek devam ediyor. Masaüstü bilgisayarlar tahminlerimizden daha az kan kaybediyor. Bu oran hala dünyada yüzde 65-35 düzeyinde, masaüstü yüzde 10’lara gerilemedi yani… Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon civarında bilgisayar satıldı. Yeni neslin -15-25 yaş arası- mutlaka bir akıllı cep telefonu oluyor, onun yanı sıra desktop bilgisayarı da oluyor. Dünya genelinde notebook’un azalan pazar payından söz edebiliriz. Geçen yıl 12,5 milyon olan cep telefonu satışının bu yıl da 13,5 milyon civarında gerçekleşmesini bekliyoruz”.

Geçen ay gerçekleştirilen bir basın toplantısında grubun faaliyetleri ve hedeflerinden ayrıntılı olarak söz edilmişti. Grup bünyesinde yer alan İndeks Bilgisayar, geçen yıl kendi tarihinde yüzde 78 gibi rekor düzeyde bir kârlılık elde etmiş, satışlarını da yüzde 53 oranında artırdı.

Indeks Bilgisayar, Capital 500 sıralamasında en büyük 47. şirket ve kendi endüstrisinde ise ilk sırada yer alıyor. 30 Haziran itibariyle sona eren 2016 yılı ilk yarı finansal sonuçlarına göre İndeks Bilgisayar’ın net satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 16 oranında, net karda ise yüzde 19 artış gösterdi.

Apple markası
Gerek yeni MacBook serileri, gerekse iPhone ile Apple’ın pazardaki durumu hakkında bir değerlendirme rica ettiğimizde “Apple’da iPhone, tabletler ve kişisel bilgisayarlar olarak baktığınızda üniversite gençliğinin markaya büyük ilgisini görüyoruz. Pazar paylarındaki artış sevindirici” diyor.

Apple’ın bilişim cirosundaki pazar payının yaklaşık yüzde 4 civarında olduğu öngörülürken, iPhone ise akıllı telefonlar segmentinde bu açığı fazlasıyla gideriyor ve ürün satışlarında adet bazında yüzde 25 civarında payla bayrağı elinde tutuyor. Ürün fiyat ortalaması nedeniyle de akıllı telefon pazarı cirosundaki iPhone payının daha yüksek yüzde 40’lar seviyesinde olduğu söylenebilir.

“Türkiye çok farklı bir yerde olabilir”
Toplam 600 çalışandan oluşan Index Grup atak büyümesini sürdürürken Bilecik bu performansı “Yaptığımız iş bir anlamda geleceği zorlamak” diyor. Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle cari açıkların düştüğü bir dönemde hemen her sektörde herkesin mevcut fırsatları değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Bilecik, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Sektörde ilk yarı rakamları henüz net değil. Yine de ayrı ayrı baktığımızda telekom sektöründe yüzde 5’ler civarında bir büyüme olduğunu, BT sektöründe ise gidişatı sabit görüyoruz. İndex olarak yaptığımız iş bütün ekosistemi harekete geçirip bundan ülke adına bir verim elde etmeye çalışmaktır. Önümüzdeki yıla ait yol haritamızı, yeni ürün gruplarının daha fazla öne çıkacağı varsayımı üzerine kurguluyoruz. Bu anlamda muhtelif yeni yatırımlarımız olacak. Özellikle yurtdışı açılımımızın ve şirket satın almalarımızın daha da artacağı bir yıl olmasını amaçlıyoruz. Bilişim sektörünün de tam bu noktada ihracata yönelmesi ve bunu kısa vadelerle gerçekçi hedefler şeklinde gündeme getirmesinin zamanı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca devletin yerinde ben olsam her mahalleyi bir teknoloji geliştirme merkezi ilan ederim. İsrail bu konuda ideal bir örnektir. Bazı konularda örneğin girişimci destekleri gibi kararların hızla hayata geçirildiğini görüyorum, dolayısıyla girişime, yenilikçiliğe ve ar-ge’ye destek verilmesini çok olumlu buluyorum”.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.