btbilgi

Hemen her endüstri, önümüzdeki orta erimli dönemde, Nesnelerin İnterneti (IoT) ekseninde ortaya çıkan yeni gelişmelerle sarsılacak. Üretimden hizmetlere tüm operasyonlarda mobil, GPS ve IP bağlantılarıyla her an “canlı” iletişimde olan milyarlarca sensör insan konforu ya da tüketimi için çalışırken; sosyal yaşam, görünür gelecekte, Nesnelerin İnterneti ile bir hayli değişecek.

MIT Sloan Management Review IoT Raporu, 1.480 profesyonelle görüşülerek gerçekleştirildi. Firmaların büyük bir çoğunluğu analitik alanında güçlüydü.
MIT Sloan Management Review IoT Raporu, 1.480 profesyonelle görüşülerek gerçekleştirildi. Katılımcı firmaların büyük bir çoğunluğu analitik alanında güçlüydü.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın ünlü iş eğitim kurumlarından MIT’nin aktüel yayını MIT Sloan Management Review bir rapor yayınladı. Bu raporda IT profesyonelleri, yöneticiler ve üst düzey profesyonellerden oluşan 1.480 kişiye Nesnelerin İnterneti hakkında bir dizi soru yönelttiler. 8 Eylül’de yayınlanan araştırmanın sponsorluğunu veri saklama ve yönetimi teknolojisinin önde gelen markalarından Teradata yaptı.

Araştırmadan çıkan temel bulgu IoT’nin yeni bir iş kültürünü tetiklediğini gösteriyor. Rakipler, tedarikçiler, müşteriler arasında ortaya çıkan yeni ilişkiler sayesinde Nesnelerin İnterneti kurumlar arasında veri paylaşımı yoluyla yeni iş değerleri yaratma potansiyeline sahip görünüyor. Araştırmaya katılan firmaların yüzde 66’sı IOT projeleriyle uğraşırken yöneticiler, IoT projeleri üzerinden gerçekleştirilen analitiklerle üç kat daha fazla verim alınabileceğini söylüyor.

Yine araştırmaya katılanların bir kısmı IoT tarafından üretilen verinin paylaşımının da önemli bir değer yaratacağı kanısında. Örneğin, araştırmaya katılanlardan IoT verisini rakibine gönderenlerin yüzde 26’sı rakibin bundan bir iş değeri elde etmesinde herhangi bir sakınca görmediğini ifade ederken rakibine veri göndermeyenlerin oranı ise yüzde 17 civarında.

Kaynak: MIT Sloan Review - IoT Report September 206
Kaynak: MIT Sloan Management Review – IoT Report / September 206

IoT kuşkusuz her alanda çok fazla veri üretiyor. Fakat raporun da ifade ettiği gibi bu veriyi değerlendirecek insan kaynağı konusunda bir sıkıntı yaşanabilir. Kurumun bu yıl analitiklerle ilgili düzenlediği bir başka rapor, organizasyonların neredeyse yarısının veri analizi konusunda ciddi güçlüklerle karşılaşacağını ifade ediyor. Analizler, pazarın ve mevcut işin anlık resmini görmek için son derece önem taşıyor. Bu nedenle kurumların analiz ve raporlama gücünü geliştirmeye yönelik teknoloji yatırımlarının öne çıkması bekleniyor.
MIT’nin son raporuna yanıt verenlerin yarısı Nesnelerin İnterneti’ni son derece olumlu bir gelişme olarak ele alırken, kurumların birçoğunda bu tip projelerin olmadığını veya yeni başladığını da dikkate almak gerekiyor. Katılımcıların sadece yüzde 13’ü bu tip projeleri iki ya da daha fazla yıl hayata geçirdiklerini açıklarken, IoT ile ilgisi olmayanların oranı yüzde 33’ü, bir an önce bu projeleri gerçekleştirmek isteyenlerin ise yüzde 27’yi bulduğu anlaşılıyor.

Kuşkusuz araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 90 gibi büyük bir kesimi, IoT’de bir gelecek görüyor. Yine yanıtlayan firmaların yüzde 95’inin veri analizi konusunda güçlü kurumlar olması da Nesnelerin İnterneti ile kurumların veri analiz gereksinimleri arasındaki ilişkiyi yansıtıyor.

MIT Sloan’ın IoT araştırması, kısaca veriyi iyi yönetebilenlerin Nesnelerin İnterneti’nin yaratacağı yeni fırsatların farkında olduğunu ortaya koyuyor. Yine birçok profesyonel, kurumlar arasındaki veri paylaşımının gelecekte çok farklı iş değerlerine yol açacağını ifade ediyor. İşletmeler, IoT cihazları üzerinden müşteriyle kurulacak olan ilişkilerden kaynaklı Büyük Veri akımını değerlendirme konusunda hazırlıklı olmak istiyor. Günün sonunda Nesnelerin İnterneti, hiç kuşkusuz, yeni pazarlar ve yatırımların önünü açarak insanın bilgi ve sezgi evrenini genişletmeye geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.