btbilgi

Makine öğrenme dilleri ve yapay zeka, şimdi tüm büyük bilişim markalarının ajandasında ağırlıklı bir yer tutuyor. En son IBM, Project DataWorks adıyla yeni bir proje duyurdu. Watson laboratuvarlarının yönetiminde yürüyen çalışma kullanıcılara her tür veriyi kullanarak bilgiyi bütünleştirme ve yapay zeka tarzı kararlar alma olanağı tanıyor. eWeek’in verdiği habere göre, IBM bu projeyle birlikte DataFirst Method adlı bir yöntemi de tanıttı. İlke olarak Data First Method, kurumların bilişsel iş kararları (cognitive computing) almaya yönelik pratiklerini geliştirmeyi hedefliyor.

Yine eWeek’e göre IBM, kendi 2 bin büyük veri uzmanını, müşteri odaklı işlerde bu yöntemi kullanmak için eğitiyor. IBM, kullanıcıların bilişsel karar alma yetilerini geliştirmeyi hedeflediği bu projede işortakları ve çeşitli teknolojilerden oluşan büyük bir ekosistemle çalışıyor. Bu ekosistemde Confluent, Continuum Analytics, Galvanize, Alation, NumFOCUS, RStudio, Skymind gibi daha birçok aktör yer alıyor.

Project DataWorks nasıl çalışacak?
Güçlü büyük veri analiziyle son kullanıcıya değerli bilgiler sunmayı hedefleyen Project DataWorks, hızlı veri işleme sağlayan açık kaynaklı Apache Spark ile bir tür yapay zeka sistemi olan IBM Watson üzerinde çalışıyor. TechCrunch’ın ifadesine göre, projenin çıktısını, veri analizleri için kullanılan bir Google Docs gibi düşünmek gerekiyor.

IBM’in hedefi ise kurumlarda dağınık yerlerde bulunan büyük veri arşivlerini, sıradan kullanıcı için erişilebilir ve değerlendirilebilir hale getirmek. IBM DataWorks, basit olarak veri kataloglarını organize ederek, çalışanların doğal dille sorgulayabilmelerini sağlayacak. Bunu yaparken geleneksel veri erişim yöntemlerine göre çok daha hızlı çalışacak. Başka bir deyişle saniyede 50-10 GB verinin işlem görmesinden söz ediyoruz.

DataWorks’ün altyapısında IBM’in yakınlarda satın aldığı The Weather Company’nin kullandığı yazılım bileşenleri var. Bu bileşenler yapısal olmayan çok büyük veri setlerini analiz etme ve hava durumu konusunda sonuçlar çıkarma yeteneğine sahipti. Şimdi bu teknoloji iş kararlarına yönelik DataWorks’ün çekirdeğini oluşturacak. IBM kullanıcılara kendi Bluemix bulut platformuna da DataWorks araçlarıyla erişme olanağı sunacak.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.