btbilgi

Geçtiğimiz birkaç senedir her OS X güncellemesi, IOS’den esintilerle geldi. İlk önce IOS uygulamaları benzeri bir yapı OS X’e getirildi, daha sonra IOS görüntüsü Mac’e taşındı. Bu sene Apple büyük bir hamle yaparak OS X’in ismini değiştirdi. Bundan sonra OS X, macOS olarak alınacak. MacOS serisinin ilk sürümü Sierra ise 20 Eylül’de piyasaya sürüldü.

MacOS Sierra’nın en büyük özelliği, Siri ile beraber gelmesi. IOS’ün popüler uygulaması Siri, sesli komut verdiğinizde ya da soru sorduğunuzda size yardımcı oluyor. Mac kullanıcıları senelerdir Siri’yi bekliyorlardı. Siri, iPhone’a 2011 yılında gelmişti. 2011’den bu yana Google ve Microsoft, Siri benzeri ürünler geliştirdiler ve işletim sistemlerinin içine entegre ettiler. Apple’ın Siri’yi Mac’e entegre etmesinde bu rekabetin yol oynadığı düşünülüyor. Siri, macOS’da kolay ulaşılabilir bir şekilde kullanılabiliyor. Siri’ye klavye tuşuyla, menü bardan veya dock’tan ulaşılabiliyor.

macos sierra

MacOS Sierra ile gelen bir diğer güzel yeni özellik ise Optimized Storage. Bu özellik fazla kullanmadığınız dosyaları otomatik olarak buluta taşıyor. Bu sayede sabit diskte yer açılıyor. Yalnız bu özelliği etkin olarak kullanabilmek için upload bant genişliğinizin yüksek olması gerekli. Türkiye gibi ülkelerde bu özellik, düşük bant genişlikleri nedeniyle pek kullanılabilir değil.

Fotoğraflar günümüzde her kullanıcı için büyük önem taşıyor. Fotoğraf arşivleri büyüdükçe bunları organize etmek de zorlaşıyor. MacOS Sierra bu soruna bir çözüm getirmiş. Fotoğraf galerisi yazılımına görüntü tanıma özelliği eklenmiş. Böylece bilgisayarınız fotoğraflarınızın içeriğini bilebiliyor. Ağaç resimlerini getir dediğiniz de içinde sadece ağaç olan resimler geliyor.

MacOS Sierra’da bu yeni özelliklerin yanında bir çok makyaj ve düzeltme bulunuyor. MacOS Sierra, ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.