btbilgi

BlackBerry bundan böyle akıllı telefon üretmeyeceğini açıkladı. Kendi donanımını üretmeme kararı alan firma, üretimi tamamen dış kaynakla karşılayacak. BlackBerry bundan böyle sadece yazılım ve güvenlik alanına odaklanacak.

2017 ikinci çeyrek mali yılı değerlendirme raporu ile birlikte açıklanan bu karar, sektör tarafından uzun zamandır bekleniyordu. BlackBerry bir zamanlar akıllı telefon pazarının lideriydi. Dokunmatik ekranlara uzun süre direnen ve Android gerçeğini kabul etmeyen firma hızla kan kaybetti ve bugünkü noktaya geldi.

Senelerdir Apple iPhone ve Android telefonlar pazarda büyük payı elinde tutuyor. IDC’nin en son araştırmasına göre Android telefonlar 2016 yılı sonuna kadar yüzde 85 pazar payına ulaşacak. IOS ise yüzde 14’lük pay ile ikinci sırada yer alacak. Microsoft Windows Phone’un yüzde 0,5, BlackBerry’nin ise yüzde 0,3’lük pazar payı elde etmesi bekleniyor. IDC’ye göre 2020 yılında BlackBerry’nin pazar payı tamamen yok olacak.

Akıllı telefon üretimini bitireceğini açıklayan firma hemen yeni ürünlerini de tanıttı. Bunların başında BlackBerry Radar geliyor. IoT sistemlerinin izlenmesini sağlayan yazılım çözümü gelişmiş özellikler içeriyor. BlackBerry’nin duyurduğu diğer yazılım çözümü ise: BlackBerry Hub+. Bu ürün Android üzerinde yazılım lisanslama yapılması imkanı sağlıyor.

BlackBerry ikinci çeyrekte 372 milyon dolar net zarar açıkladı. Geçen sene firma aynı dönemde 51 milyon dolar kar açıklamıştı. BlackBerry’nin toplam gelirleri de, 490 milyon dolardan 334 milyon dolara geriledi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.