btbilgi

Herkesin kendine has bir dinlenme şekli var.

Dinlenmenin mükemmel bir şekli yoktur. En iyi dinlenin oldun diye ödül de vermiyorlar.

Dinlenme deyince sizin aklınıza ne geliyor?

Uyumak. Plajda güneşlenmek. Keyif yapmak.

Bunlar belki en olağan cevaplar. Veya olması gerektiğini düşündüğümüz cevaplar.

Bu cevaplar kendimi düşündüğümde pek de geçerli sayılmıyor. Günlük yaşantının içerisinde yoğun bir tempoyla çalışırken, tatilde kendimi birden bire bir boşluk içerisinde buldum adeta.

Dinlenmenin bir kusuru yok tabii, sadece bana göre değil. Sürekli bir şeyler yapıyor olma gerekliliği hissi zihnimin derinliklerinden beni dürtüyor.

Dinlenme zamanlarında aslında merak edip de üstüne gidemediğim konuları araştırmakla geçirdim. Ne büyük özlemmiş meğer. Bolca okudum, yazdım ve kendimi dinlenmiş buldum.

En sevdiğim konular arasında B4B, botlar ve block chain. Takma ad bile verdim. Bebelerim diye. (tesadüf ya, hepsi de b ile başlıyor) Yenilikleri takip etmek, sohbet etmek ve paylaşmak.

Bu konuları paylaşabileceğim inanılmaz güzel insanlarla çevrili olduğum için de kendimi çok şanslı hissediyorum.

Paylaşımlar karşılıklı olunca daha da keyifli oluyor. Siz ne dersiniz?

B2B out, B4B in!
Aslında B4B yeni bir kavram değil. B4B, Business for Business anlamına geliyor. Asıl anlamı artık sadece başka bir kuruma bir şey satmak anlamında değil kurumsal müşterileri için veya onlarla birlikte çalışan kurumsal şirketlerin bu tür faaliyetleri için kullanılıyor.

Kısaca, kurumlar sadece bir ürün (veya “çözüm”) satın alma peşinde değiller – belirli bir sonuca varmak istiyorlar. B2B modelin aksine sadece daha çok ürün satmak yerine B4B’de kurumsal müşteriler ile birlikte çalışarak onların ihtiyaçlarını iyi anlayıp anlamlı bir sonuç elde etmek öne çıkıyor.

Kurumsal müşterilerin işlerinin aktif bir parçasını, artık her geçen gün daha fazla yaşandığı üzere, sadece ürün veya hizmet sunan bir satıcı olmak yerine daha çok iş ortağı gibi çalışıp iş fırsatlarını değerlendirme konusu oluşturuyor.

Sonuçta kurumsal müşteri de kendi müşterisinin ihtiyaçlarını karşılama ve memnuniyeti peşinde. Bunu sağlayabilen kurumlar bu ihtiyaçlara cevap verdikleri sürece sadık bir müşteri tabanına ulaşacaktır. Sağlamayanlar ise doğal olarak pazar paylarını koruyamayacaklar.

Burada ince bir çizgi var tabii, hem kârlı olup hem de müşterilerin ihtiyaçlarını karşılama konusu hassas dengeleri bozabilir. Bu konular hakkında düşüncelerim için de takip eden yazılarımı okumaya beklerim.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Zuhal İşcan'ı YT Venture Partners Genel Sekreteri olarak biliyoruz. California Polytechnical University, Pomona'da eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul'a geldi ve 25+ yıldır BT sektörü ile iç içe. Şimdilerde ise girişimcilik, B4B, botlar ve blok zinciri projelerine meraklı ve bu merakını xTRlarge okurlarıyla paylaşıyor.