8'inci Türkiye Enerji Forumu'nda Yabancı Yatırımcılara Türkiye Enerji Sektörü anlatıldı
btbilgi

Türkiye Enerji Forumu’nda analistler, yabancı yatırımcılar, finansman kuruluşları, bankalar, enerji sektöründe iş yapan şirketler Türkiye enerji sektörünü değerlendirdi. 22 Eylül’de düzenlenen bu toplantıda The Business Year Baş Editörü Leland Rice Türkiye’nin enerji talebinde genç bir ülke olarak konumlandığı ve enerji talebinin 1999 yılına göre yüzde 300 artış gösterdiğini söyledi.

“Büyümekte olan bir ülke için bunun zor bir durum” şeklinde tanımlayan Rice , ülkenin cari açığı ve enerji alanında yatırım borçlarının önem taşıdığı vurguladı. ‘Enerji’nin 2023 planları için de önemli bir hedef olduğu, 2023 hedefinde ‘enerji ithal eden bir ülkeden enerji ihraç eden bir ülkeye’ dönüşmesinin öngörüldüğüne işaret eden Leland Rice, Türkiye’yi yakın takip edenler için ülkedeki yerel enerji talebini ölçümleyebilenler için 2023 hedeflerinin cesur denebileceğine de dikkat çekti.

Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğunu belirten Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG Üst Yöneticisi Onur Okutur, büyümenin devam etmesi beklendiği için Türkiye enerji sektörüne artan ilginin, son zamanlardaki yavaşlamaya rağmen hızlanarak artacağını söyledi.

Okutur, İş Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen 8. Türkiye Enerji Forumu’nun açılışında, Türkiye’nin büyüme potansiyelinin güçlü olduğunu vurgularken Hızla artan genç nüfusun, enerji tüketimini de yükselttiğine dikkati çekti. Tüketimdeki artışın yeni kapasite artışlarını, yeni üretim santrallerinin kurulmasına ve yeni enerji yatırımlarına da olanak sağladığının da altını çizen Onur Okutur, Yatırımcıların planlarını hükümetin yenilenebilir enerjide gösterdiği 2023 hedeflerine göre yaptıklarını, bunların ulaşılamayacak hedefler olmadığını vurguladı.

Yerli ve yabancı yatırımcıların uygun öngörü ve istikrarı bulduklarında bu tip yatırımları finanse etmeye hazır olduğunu dile getiren Okutur, son 10 yılda rüzgarda sıfırdan 5 bine artışın, güneşte 600 mW’lık lisans ihalesine gelen 10 kat başvurunun, 1 megavat altı güneş projelerine olan talep çokluğunun bu pazarda yatırımcının ilgisi olduğunu gösteriyor dedi.

Elektrik dağıtım şirketlerindeki güçlü müşteri yapısı, sabit nakit akışı ve devlet garantili kar mekanizmalarının da yerli ve yabancı gruplar için çekici fırsatlar oluşturduğunu aktaran Okutur, “Ülkenin temelleri sağlam. Büyümesinin devam etmesi de beklendiği için enerji sektörümüze olan ilginin, son zamanlardaki yavaşlamaya rağmen hızlanarak artacağını düşünüyorum. Yerli ve yabancı yatırımcıların altyapı konularındaki mevzuatlar biraz daha kolaylaştırılırsa, ilgilerinin devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Konferansa katılanlar arasında İş Bankası Kurumsal Krediler Tahsis Bölümü Müdürü  Can Yücel, EBRD Enerji Verimliliği ve İklim Değişimi Müdürü Adonai Herrera-Martinez, SOCAR STAR Rafineri CFO’su Elchin Ibadov, GAMA Enerji İş Geliştirme Yöneticisi Taylan Önerci, KfW-IPEX Bank Yöneticisi Thomas Selzer, Siemens Finans Başkanı Emre Kemal Girginer’in yanı sıra, çok sayıda konuşmacı  ve panalist de yer aldı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.