btbilgi

Google yeni akıllı anlık mesajlaşma uygulaması Allo’yu duyurdu. WhatsApp, Facebook Messenger ve FaceTime’a alternatif olarak çıkan uygulama, rakiplerinden yapay zeka özellikleri ile ayrılıyor. Allo, Google’ın yeni yapay zeka uygulaması Google Assistant ile entegre çalışıyor ve kullanıcının sohbet alışkanlıklarını öğreniyor. Smart Replies adlı bir özelliğe sahip olan Allo, karşıdan gelen mesajlara otomatik olarak cevap önerileri yazıyor. Böylece kullanıcılar hiç cevap yazmakla uğraşmayıp bir tuşla cevap verebiliyor.

Allo’nun bir diğer ilginç özelliği de resimlere göre otomatik cevap yazabilmesi. Örneğin size arkadaşınız bir kedicik resmi yollarsa, Allo, otomatik olarak “aa ne şeker” yazabiliyor. Allo bir çok sıradışı özelliğe sahip. Allo kullanıcıları isterlerse kendi aralarında konuşurken sohbete Google Assitant’ı dahil edebiliyorlar. Örneğin akşam yemeği konusunda konuşuyorlarsa, Google Assistant söz alarak bu akşam pizza yiyin size en yakın Dominos’ta yüzde 35 indirim var diyebiliyor. Veya yarınki derbi maç hakkında yorum yapabiliyor. Bu özellik sayesinde yakında robot arkadaşlar hayatımızın bir parçası olacak.

Diğer taraftan gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek dünya çapında üne sahip olan Edward Snowden, yaptığı açıklamada, Google Allo’nun kesinlikle kullanılmaması gerektiğini ve yapılan tüm görüşmelerin bu yazılım aracılığı ile Google’a gönderileceğini söyledi. Allo üzerinde yapılan tüm gönderiler Google sunucularında sürekli saklı olacağı için polis veya istihbarat teşkilatları bu kayıtları istedikleri zaman isteyebilecekler. Aynı zamanda Google bu verileri kullanarak hem ülkelerdeki insanları sınıflandırabilecek, ülke ve gündem raporları çıkarabilecek ve bu verilerle veri madenciliği yapacak. Kullanıcılar kendi elleriyle çok değerli olan kişisel konuşmalarını ücretsiz olarak Google’a sunacak.

İnternet dünyasının büyük biraderi olarak anılan Google hakkında bir Amerikan istihbaratı projesi olduğu iddiaları senelerdir yer alıyor. Firmanın CIA’nin yatırım şirketi In-Q-Tel’den yatırım alması, Wikileaks belgelerinde devletle paylaşılan kullanıcı verilerinin ortaya çıkması ve Google eski CEO’su Eric Schmidt’in Pentagon’un İnovasyon Kurulu’nun yöneticisi olması, bu şüpheleri güçlendiriyor.

Google Allo, önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak. Google Allo kullanarak gitgide robotlaşan dünyanın bir parçası olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla konuşmalarınızı bile bir robota emanet edebilirsiniz. Bunu yapıp yapmamak tamamen sizin elinizde…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.