btbilgi

SanDisk, dünyanın en büyük SD kartını duyurdu. SD kart çoğu kullanıcının hard diskinden bile büyük bir kapasiteye sahip. Ünlü bellek üreticisi SanDisk, 1TB veriyi küçücük SD karta sığdırmayı başardı. SanDisk, ürünün henüz prototip aşamasında olduğunu ve ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı.

SanDisk bundan 16 yıl önce ilk 64 Megabyte SD kartı piyasaya sürmüş daha sonra da o zamana göre dünyanın en büyük SD kartı olan 512 Megabyte’lık kartı satışa sunmuştu. Aradan geçen 16 sene içinde 64MB’lık kart tam 16,384 kat büyüdü!

sandisk extreme pro 1tbFirma yaptığı açıklamada, 4K, 8K, 360 derece video ve VR ile birlikte kullanıcıların daha fazla mobil depolama alanına ihtiyaç duyduklarını ve bu yüzden yüksek kapasiteli ürünler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Ürünün fiyatı henüz açıklanmadı. Muhtemelen yüksek bir fiyat olacaktır. Büyük ihtimalle yazma ve okuma hızları yeterli olmayacaktır ama bu kart birçok kullanıcı için yüksek depolama alanı ile hayat kurtarıcı olacaktır. SanDisk, SD kartta terabyte devrini başlattı. Bakalım bu yarış nereye kadar sürecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.