btbilgi

Android dünyasında büyük bir rekabet sürüyor. Bu alanda başarılı olabilmek için doğru ürünü doğru zamanda piyasaya sürmek ve çok iyi şekilde pazarlamak gerekli. Artan rekabet büyük devlerin bile sallanmalarına yol açıyor. Android pazarının bir zamanki devleri Sony, HTC ve LG zor günler yaşıyor.

Kaliteli ürünleri ile tanınan Sony, geçtiğimiz yıllarda Xperia serisi ile büyük atılım yaptı. Xperia Z1 ile başlayan yolculuk Z5’e kadar devam etti ve 2016 yılında XZ piyasaya sürüldü. Xperia serisi kaliteli donanım, başarılı bir tasarıma sahipti ama sürekli olarak eski Android sürümlerini kullandı ve kamera yazılımı beğenilmedi. Sony bu yüzden pazarda sürekli pay kaybediyor. Ekim ayında piyasaya sürülecek yeni XZ’nin satışlarda iPhone ve Samsung’un gerisinde kalacağı tahmin ediliyor.

HTC lansman bile yapamıyor
HTC de bir zamanlar Android pazarının en güçlü oyuncularından birisiydi. Firmanın piyasaya sürdüğü her yeni telefon olay olur ve büyük inovasyonlar getirirdi. HTC son dönemde ise yavaşlama dönemine girdi. Firma 2016 yılında sadece HTC 10’u duyurdu. İyi bir ses sistemine ve kameraya sahip olan HTC 10, firmanın başarısız pazarlama stratejisi nedeniyle istenen satış rakamlarına ulaşamadı. HTC, IFA’da One A9 adlı yeni ürününü tanıttı. Alüminyum kasalı bu şık telefon tam iş yapacak derken aynı gün Huawei Nova serisini tanıtarak One A9’u ezdi. One A9’un tüm özelliklerine fazlasıyla sahip Nova serisi hem daha fazla batarya ömrüne hem de daha iyi işlemciye sahip. Diper taraftan finansal sıkıntılar yaşayan HTC, lansman toplantılarını bundan sonra online olarak yapacağını açıkladı. Lansmanların  çok önemli olduğu mobil dünyasında bu karar firmaya büyük zararlar getirecek gibi gözüküyor.

Android pazarının bir diğer büyük oyuncularından birisi LG de zor günler yaşıyor. Senelerce alüminyum kasalara karşı direnç gösterip plastik kasalarda direnen LG, sonunda G5 modeli ile bunu değiştirdi. Yalnız G5 kötü görünümü nedeniyle kullanıcıların beğenisini kazanmadı ve firma satışlarda Samsung ve Huawei’nin çok gerisinde kaldı.

Batmak kolay çıkmak zor
Mobil dünya hataları kabul etmeyen bir dünya. Nokia gibi bir dev, Windows Phone hamlesi nedeniyle küçüldü gitti. Zamanın devi Palm, kendi işletim sistemiyle direndiği için battı. Blackberry dokunmatik ekrana uzun süre geçmediği için batma noktasına geldi. Sony, HTC ve LG bu firmalar gibi olmak istemiyorsa hızlı bir şekilde yenilikçi ürünler üretmek zorunda. Yoksa çanlar onlar için çalacak…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.