btbilgi

Başarı, bir noktaya gelmek, unvan kazanmak kişinin kendini gerçekleştirmek uğrunda ödediği bedelin karşılığıdır. Fakat bazı çalışanlar başarıyı yakalamak uğruna agresif veya narsist yaklaşımlarda bulunabilir. Güçlü görünmek için iş yerinde baskın davranmaya ve diğer çalışanları aşağılamaya eğilim gösterebilirler. Kimileri de yaşamlarındaki başka eksiklikleri psikolojideki yansıtma kuramını doğrularcasına çevrelerine mobbing uygulayarak gidermeye çalışır. Toksik çalışanlar hemen her iş yerinde bulunur ve genelde sorunun psikolojik kaynaklı olduğunu görmezden gelirler. Öte yandan işyerindeki üretkenliği de olumsuz etkileyerek iş verimliliğine hasar verirler.

Toksik çalışanlarla uğraşmak ve onları “doğru yola çekmek” kolay değildir ancak diğer çalışanların huzuru ve yeteneklerin elde tutulabilmesi için bu konuya da belli bir zaman ayırmak gerekebilir.

Çalışanlar yetenekleri ile işe alınır, davranışları ile işten çıkarılır.
Toksik çalışanların davranışları nedeniyle motivasyonunu kaybeden çalışanların verimliliği azalıyor. Yaptırımlar ve psikolojik şiddet karşısında tükenmişlik sendromu yaşayan diğer çalışanlar şirkete fayda sağlayamıyor. Bu durumda her ne kadar yetenekli olsalar da toksik çalışanlar işten çıkarılıyor.

Peki, toksik çalışanlar nasıl hayata kazandırılabilir?
Aslında toksik çalışanlar başkalarından çok kendilerine zarar veriyor. Hırs ve kibir insanı öldürüyor. Başarı saplantıları yüzünden işten çıkarılmak onları bunalıma sürükleyebiliyor.

Sadece iş ilişkisinde değil bireysel olarak da sorunlar yaşanıyorsa kestirip atmak çözüm değil. Düzeltmek için neler yapılacağı üzerine düşünmek gerekiyor. Sağlam ilişkiler de bu çabalar sonrasında güçleniyor.

Yetenekli fakat davranış bozukluğu gösteren çalışanlar için psikolojik tedavi desteği verilebilir. İnsan kaybetmek kolay, insana yatırım yapmak ise şirket bağlılığını ve verimliğini artırabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.