btbilgi

 

Gartner’a göre senenin sonuna kadar halka açık bulut servisleri pazarı 208.6 milyar dolara ulaşacak. Bu rakam 2015 yılında 178 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Gartner buluta geçişte birinci önemli nedenin BT modernizasyonu olduğunu belirtiyor. Ayrıca esneklik ve maliyetleri düşürme de buluta geçişte büyük rol oynuyor.

IaaS’in yüzde 42.8 oranında büyümesi beklenirken, SaaS’ın ise yüzde 21.7 büyüme ile 38.9 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Gartner Başkan Yardımcısı Ed Anderson, buluta geçişte firmaların güvenlik alanında daha fazla eğitim almaları gerektiğine dikkat çekerek, olası güvenlik risklerine vurgu yaptı.

Bulut pazarındaki bu büyüme trendi internet devi Google’ı da harekete geçirdi. Google geçtiğimiz hafta Google for Work’ün ismini Google Cloud olarak değiştireceğini açıkladı. Google’ın bu konudaki resmi açıklamasını 29 Eylül’de San Francisco’daki bulut etkinliğinde yapması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.