btbilgi

Dünya’da güneş enerjisinden elektrik üretimi ne durumda?

Dünya yenilenebilir enerji kaynaklarını 90’lı yıllarından başından beri daha verimli kullanmaya çalışıyor. Bizde yeni yeni adımlar atılan bu alanda Almanya 45 bin mW, Çin 50 bin mW’ın üzerinde, ABD’de de 50 bin mW civarında enerji güneşten sağlanıyor.  Türkiye güneşten enerji üretimi henüz 500 mW seviyesinde. Bu üretimi Tuzla organize sanayi bölgesinin tüketimine eşdeğer olarak adlandırabiliriz.

Mart 2016’da çıkan yönetmeliğin pazara yansıması

Mart 2016’da lisanssız üretim için çıkan yönetmelikle öz tüketim şart hale getiriliyor. Bu yönetmelikte de, ilk yönetmelikte yatırımcı ne kadar serbest bırakılmışsa o kadar zorlu önkoşullarla karşılaşıyor. Güneş enerjisinde öz tüketim şart fakat ürettiğiniz elektriğin üçte birini tüketmek zorunluluğu konulan yeni yönetmelik yeni girecek yatırımcılara aşılması neredeyse imkânsız bir baraj koyuyor.

Konu ile ilgili Seul Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve lisanssız 73 mW enerji santralı yatırımı olan Egemen Seymen’e görüşlerini sorduğumuzda, bundan sonrası için durumun daha zor olacağını, bu yeni yönetmelik çıkana kadar 2013 senesindeki yönetmelikle başvurmuş, başvurularına çağrı mektubu ile bağlantı görüşü almış toplam 8 bin mW’lık bir gücün devreye gireceğini ifade ediyor.

Bu rakama dayanarak lisanssızdaki oyuncu sayısının binden fazla olacağını öngören Seymen, Türkiye için yeni bağlantı görüşü verilmese de rahat bir kurulum yapılır, izinler açılırsa bu rakamın Türkiye’ye önümüzdeki 2-3 yıl için yetebileceğini ifade ediyor.

Egemen Seymen, Önünün açılması gerektiğini düşündüğü izinler konusunda ise yatırımcıların bürokraside çok vakit kaybettiğini, TEDAŞ onaylarının uzun sürdüğünü, özellikle öz tüketim yapmak isteyenler ile bu işin ticaretini yapmak isteyenin birbirinden ayrılması gerektiğini vurguluyor.

Çatı pazarının önü açılmalı
Çatılarda izinlerin kolaylaştırılması gerektiğinin üstünde duran Seymen “Sizin evinizin çatısına kurmak istediğiniz 10 bin TL’lik sistemle, bir yatırımcının kurmak istediği milyon dolarlık sistemin süreçleri yüzde 99 aynı. Milyon dolarlık santrallarda bu süreçler ve yatırım belki göze batmıyor ama çok küçük bir kurulumda izin ve projelendirme maliyetleri oldukça yüksek.”Büyük santralları kuran enerji firmalarının kendi bünyelerinde projelendirme ekipleri olduğu ve ev pazarının mutlaka bir mühendislik ofisinde projelendirilmesi gerektiği gözlemlendiğinde çatı pazarı dediğimiz ev tüketimi ve evden enerji üretimine yönelik pazarda işler zor. Günün sonunda astarı yüzünden pahalıya geliyor.

Böylece oluşan Güneş pahalıdır diye yanlış bir kanı var. Güneşin pahalı olmadığını söyleyen Seymen,  Türkiye su ısıtmada dünya ikincisi. Bunun da en önemli sebebi bu alanda yapılmış zorlu şartlar içeren bir düzenleme yok. Herkes çatısına güneş enerjili su ısıtma paneli koyabiliyor ama güneş enerjili enerji üretecek panel koyamıyor. Herhangi bir tüketici evinin çatısında enerji üretmek istese elektrik firmasına başvuracak, mühendislik ofisine proje çizdirecek, projeyi onaylatacak, Belediyeden çatı sistemi taşır mı taşımaz mı diye imar izni alacak. Yapmak isteyenler günün sonunda ‘ben bu prosedürle nasıl uğraşacağım’ diyerek havlu atıyor.

‘Lisanslı veya lisanssız güneş enerjisi santrallarında henüz büyük oyuncu göremiyoruz. Siz bu pazarda oyuncu olacak mısınız’ sorumuzu Seul Holding Yönetim Kurulu Üyesi Seymen ‘Türkiye’de güneş enerjisinde en büyük firmayız. Oyuncu olmak istiyoruz. Türkiye’de kurulu olduğumuz için yüzde 50 yerli ortak şartını sağlıyoruz ama Lisanslı güneş enerjisi santrallarına girmemiz doğru olmaz çünkü müşterilerimiz de bu ihalelerde yer alacak. Etik olmayacağını düşünüyoruz. Bu noktada en önemli konunun sürdürülebilirlik olduğunu söyleyen Seymen ‘yaptığınız yatırım kolay bir yatırım değil. Devasa bir tesis kuracaksınız küresel pazarda rekabet edemeyecekseniz bu yatırımı yapmanın hiçbir anlamı yok’ şeklinde cevapladı.

Türkiye’de eksik olan nedir?
Yurtdışında güneş enerjisi ile ilgili farklı işler yapan, Dünya’da farklı bölgelerde Güneş Enerjisi santralları kuran, işleten ve satan bir iş adamı olarak Türkiye’de bu alanda neler eksik sorumuzu Egemen Seymen Türkiye’nin bireysel çatı pazarı eksik. Bireysel çatı pazarının olabildiğince kolaylaştırılması gerekiyor. Ar-Ge yapmadığımız için dünyayı takip edemiyoruz. Türkiye’de 20’den fazla güneş paneli üreticisi var. Küçük ölçekliler. Türkiye’deki bu kadar üretici yurtdışından hücre getirip burada birleştirme yapıyor. Öyle olunca rekabet şansları kalmıyor. Çünkü bu bir ölçek ekonomisi.  

CSUN ’ın bile sadece Türkiye’de fabrikası yok, Çin’de de devasa fabrikaları var. Güney Kore’de, Vietnam’da ve son olarak ABD’de yine birlikte fabrika açıyoruz. Satın alma olarak birlikte hareket ettiğimiz için maliyetlerimiz çok düşük. Buradaki üreticilerin uluslararası sertifikaları yok. Bu iş sadece fiyat odaklı değil. Uzun dönemli sahada elektrik üretecekleri için sertifikalar ve kalite çok önemli. Bankaların kredilendirmesi çok önemli. Biz panellerimizi 25 yıl sigortalıyoruz. Biz batsak bile sigorta devreye girip panelde bir sıkıntı olursa müşterimizin zararını karşılayabiliyor. Büyük santrallere kredi ile yatırım yapılıyor. Banka borcunuzu karşılayamazsınız, panelde bir sıkıntı olursa, elektrik üretemezseniz kredinizi de ödeyemezsiniz. Bloomberg her çeyrekte bir liste yayınlıyor Tier 1 listesi diye genelde bankalar bu listeleri dikkate alıyor. Bunun dışında laboratuvarların test raporları önemli. Böyle beyaz listeleri var. Eğer o listelerde değilseniz kredi vermiyorlar.  Biz aklınıza gelebilecek tüm uluslararası bankalarda kredibilite sahibiyiz. Bankalar CSUN ’ın kullanıldığı santrallere kredi veriyorlar. Dünyadaki tüm sertifikalara sahibiz. Her ülkenin standardı farklı bunu biliyor ve her ülkedeki şirketlerimizde işi sadece sertifikasyon olan bölümler kuruyoruz. Bu standartları sürekli yerine getiriyor olmanız önemli. Bir kere gerçekleştirilmesi yetmiyor, Düzenli denetleme yapılıyor kaliteyi devam ettirip ettiremediğiniz önemli” şeklinde bu alandaki eksikleri bir kez daha gözler önüne koyuyor.  CSUN’ın 2004 yılından beri tüm dünyada güneş santralı yatırımı 5 bin mW’ı geçti. CSUN eurasia olarak da 500 mW’ın üstünde.

CSUN eurasia’nın uzun dönem hedefi

Yorumlar

btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.