btbilgi

Çin’in güneş enerjisi alanındaki büyük oyuncularından, güneş hücresi ve paneli üreticisi China Sunergy Co, Ltd (Nasdaq: CSUN ) ve Türk Girişimcilerine ait Singapur kuruluşlu Seul Holding ortaklığı ile 2012 Aralığında İstanbul’da kurulan CSUN , 2013 sonundan itibaren İstanbul Tuzla’da dünya pazarına güneş hücre ve kolektörü üretiyor. CSUN ’ın öncelikli kurulma sebebi Avrupa Pazarı. AB ve ABD pazarlarında Çin mallarına uygulanan anti damping uygulamaları Çinli üreticileri, AB ve Amerika güneş santralı pazarına mallarını satamaz duruma getirince, bu şirketler üretim tesislerini ülke dışına kaydırmaya başlamıştı. Çinli güneş enerjisi firmaları içinde bunu ilk ve en büyük ölçekte yapan Sun Ergy firması da CSUN ’ın yüzde 80 ortağı.

 

Bugün CSUN’da 700 kişi çalışıyor ekibin beyaz yakalı 30 elemanı Çinli ve Taiwanlı. CSUN  Türkiye’nin 2015’de 356 milyon TL cirosu var 2016’da kapasiteyi artırdıkları için ciro beklentileri de yüzde 20 artmış durumda

Türkiye’nin ilk ve tek güneş hücresi ve en büyük güneş paneli üreticisi CSUN , 35 bin m2 kapalı alanda kurulu üretim tesisi ve 7 yüz civarında çalışanı ile üretiminin yüzde 99’unu ihraç ediyor. 2015 senesinde ilk 500’e 356’ıncı sıradan giren CSUN , Türkiye’de ilk 500 arasında yer alan  güneş enerjisi şirketi olarak da bir ilk. 2016 senesinde kapasitesini artıran CSUN ’un 2016’da ilk 500’de daha üst sıralarda yer alması hedefleniyor.

xTRlarge faaliyetleri ve hedefleri ile ilgili Seul Holding Yönetim Kurulu Üyesi Egemen Seymen ile görüştü.

Avrupa’dan sonra ABD
Yerelleşme adına 2017 senesinde Chine Sunergy ile ortaklıklarını sürdürerek ABD’de bir fabrika daha açacaklarını söyleyen Seul Holding Yönetim Kurulu üyesi Egemen Seymen, yatırımlarını ABD’ye taşıdıklarını ve ABD’de güzel bir pazar olduğunu söylüyor.  ABD’de güneş enerjisi yatırımlarının desteklendiğini, bu ülkede de güneş enerjisi santralleri kurup, işletip satacaklarını ifade ediyor.

Seul Holding Singapur merkezli bir firma. Chine Sunergy ile CSUN ’da yüzde 20 ortaklığı olan Seul Manufacturing onun altında yer alıyor.  Arcor Inc.  merkezi ABD’de ve farklı ülkelerde şubeleri var. Güneş enerjisi ile ilgili toptan elektrik ekipmanı satışı yapan Endepo ise Singapur merkezli, Hollanda ve Türkiye’de ofisleri var.

Seul Holding’in ABD, Hindistan, Almanya, Hollanda, Güney Afrika, Filipinler, İngiltere gibi dünyanın her yerinde güneş enerjisi santrallarının olduğunu söyleyen Egemen Seymen lisanssız yönetmeliği ile kurulan güneş santrallerinin 73 mW’lık kısmının kendilerine ait olduğunu ifade ediyor.

Seymen Seul Holding’in dünya üzerindeki güneş santralı yatırımlarının toplam kapasitesinin yeni başlayacak olanlarla birlikte 200 mW’ı aştığını söylüyor. Güneş enerjisi yatırımlarına 2006 yılında başladıklarını belirten Seymen, o yıllarda Güney Kore’den güneş panelleri getirmeyi düşündüklerini ancak Türkiye’nin hukuksal altyapının o dönemde henüz buna uygun olmadığını ifade ediyor. Çok pahalı olması, yasa ve yönetmeliklerin olmaması nedeniyle ara verdikleri zamanı yurtdışında bu işin nasıl ilerlediğini görmek ve detaylı incelemek için ayırmışlar.  Güneşe sevdasının 2009’da onu Çin’e götürdüğünü söyleyen Egemen Seymen,  o günlerde CSUN  ile tanışıklığı işbirliği ve projeleri beraberinde getirmiş.

egemen_seymen_csuntr
Doğru modelin öztüketim yapılması olduğunun altını çizen Seymen, öztüketim şartının lisanssız açılan ve izin verilen santrallerde çok küçük olduğunu, 2016 öncesi çıkan yönetmelikte ise buna yönelik bir düzenleme olmadığı için kimsenin öztüketim yapmadığını, bunun işin doğasına aykırı olduğunu vurguluyor.

“Piyasayı canlandırdı ancak denetimsiz”
2013 yılında çıkan yönetmelikle lisanssız santralların pazarı çok canlandırdığını ama durumun kontrolden çıktığını ifade eden Seymen, 2016 Mayıs ayında çıkan yönetmelik öncesi 8000 mW’lık başvuru ve çağrı mektubunun gönderilmiş olduğunu, bu 8000 mW kapasite sahiplerinin henüz harekete geçmemiş firmalar olduğunu vurguluyor. Bu miktar Türkiye’nin enerji üretiminde yüzde 10’dan fazla yer tutuyor.

Bu kapasitedeki bir elektrik sisteme girdiğinde dengeleri bozacağını, enerjinin regüle edilmesi gereken bir pazar olduğunu söyleyen Seymen konuyu “İhtiyacınızdan çok fazlasını bir anda sisteme sokmuş oluyorsunuz. Güneş rüzgâr ve hidroelektrik santralı gibi enerji kaynaklarını ihtiyacınız olduğunda her an devreye sokamıyorsunuz aynı her an barajdan su üretemediğiniz, rüzgâr enerjisi için rüzgârı beklediğiniz gibi, güneşte de gece üretim olmuyor. Buna karşılık güneşin pik saatlerinde bütün güneş santralları çalışıyor ve şebekeye çok miktarda enerji veriyorsunuz” şeklinde açıklıyor.

2016  Mayıs ayında çıkan yönetmelik öncesi 8000 mW’lık başvuru ve çağrı mektubunun gönderilmiş olduğunu, bu 8000 mW kapasite sahiplerinin henüz harekete geçmemiş firmalar olduğunu vurguluyor.

Lisanssız güneş enerjisi üretiminde ‘kontrolsüz büyüme’nin düzenleme gereken yöne doğru gittiğini söyleyen, doğru modelin öztüketim yapılması olduğunun altını çizen Seymen, öztüketim şartının lisanssız açılan ve izin verilen santrallarda çok küçük olduğunu, 2016 öncesi çıkan yönetmelikte öztüketime yönelik bir düzenleme olmadığı için kimsenin öz tüketim yapmadığını, bunun işin doğasına aykırı olduğunu vurguluyor. Yan yana santralları kurup, bir tane ampul yakarak elektriğin devlete satıldığını ifade eden Seymen alım fiyatının yüksek olması, devlet tarafından verilmiş 10 sene alım garantisi ve kredilendirebilecek bir yatırım olmasının da bu yatırımı yatırımcı için cazip kıldığına da işaret ediyor.

Öztüketim şart
Öztüketimden sapınca devletin regüle etmesi ya da öz tüketime yönlendirmesi gerektiğinin altını çizen Seymen, Güneşin ülkemiz için bir nimet olduğunu vurgulayarak “Güneşin avantajı ürettiğiniz yerde tüketebiliyorsunuz. Yabancılar bunu ülkeye dağılmış üretim ile yapabiliyor, Güneş enerjisi santralları Türkiye’nin de dört bir yanına kurabileceğiniz bir sistem. Şu anda olduğu gibi bunu tek büyük noktada üretip taşımak çok zor ve enerjide kayıplara yol açıyor. Bunu Hakkari’de, Ağrı’da, Van’da üretebilirsiniz. Bizim geçen sene en büyük pazarımız İngiltere’ydi, Türkiye ile kıyaslandığında hemen hemen hiç güneş yok. Devlet teşvikleri ile 8 bin mW’tan fazla güneş santralı yatırımı yaptılar. Hammaddeniz bedava olduğu için dış bağımlılığınızı azaltıyorsunuz. Türkiye olarak ne kadar çok güneş santralı kurarsak o kadar az dışarıya bağımlı olacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarımızı ve yurdumuzun bir güneş ülkesi olmasının avantajını kullanarak Güneş’ten sağladığımız enerjiyi olabildiğince çoğaltmamız gerekiyor.

Dünya’da güneş enerjisinden elektrik üretimi ne durumda?

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.