btbilgi

Çalışanlara yönelik tacizler ve olumsuz çalışma şartları, özellikle büyük kurumlar söz konusu olduğunda, kamuoyuna fazla yansımaz, deyim yerindeyse “kol kırılır, yen içinde kalırdı”. Artık öyle olmuyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde Apple merkezli yaşanan olay bu konuda yöneticilerin daha dikkatli olması gerektiğini gösterdi.

Şirketin, Kalifornia, Cupertino merkezinde, cinsiyet ayrımcılığı gibi bazı sorunlarla ilgili e-postaların sızdırılmasının hemen ardından markanın sözcüleri, “Gereken adımlar atılmıştır” yönlü açıklamalar yaptılar. Apple’ın halkla ilişkiler sorumlularından Denise Young Smith sızdırılan metinlerde bahsedilen sorunların Apple tarafından araştırıldığını ifade ederek “Bu durum gerçek Apple’ı yansıtmamaktadır” dedi.

Peki e-postalarda ne vardı? Apple’ın çalışma ortamını bir dizi e-postada kadın çalışanlar cinsel taciz esprilerinin uçuştuğu olumsuz bir atmosferi resmediyorlardı. Üstelik kimliği gizli bir kadın çalışan Apple CEO’su Tim Cook’a gönderdiği e-postada şunları söylüyordu: “İş yerinde tecavüz esprileri artık tahammül sınırlarımın dışındadır. Bu tür kişilere göz yuman bir şirkette kendimi güvende hissedemem”.

ZDNet haberine göre bu çalışan Cook’dan bir geri dönüş alamadı. Sektörün önemli yayınlarından biri olan Gizmodo, Apple içinde gerçekleşen cinsellik yükü fazla olan mesajlaşmaları yayınladı.

Apple’ın halkla ilişkiler sorumlusu Denise Young Smith “Bu konuları ciddiye almanın yanı sıra kişisel olarak da ilgileniyoruz. Aramızdan birilerinin bu tarz bir sıkıntı yaşaması üzüntü vericidir” dedi. Kuşkusuz böyle zamanlarda kullanılan dil de çok önemli. Birçok kişi sorumlulara karşı alınan önlemlerin neler olduğunu haklı olarak merak ediyor.

Konuyla ilgili Apple tarafından yapılan açıklama şu şekildedir: “ Apple herkese gereken saygıyı gösterme konusuna önem vermektedir. Çalışanlardan bir şikayet aldığımızda veya çalışma yerleri konusunda endişe duyduklarını öğrendiğimizde bu durumu ciddiye alırız ve kapsamlı bir araştırma yaparız. Çalışanlarımızın özel hayatına duyduğumuz saygıdan ötürü belirli konulardan ve nasıl çözüme kavuştuklarından bahsetmeyiz.”

Apple’ın haziran ayında yayınlanan raporuna göre çalışanlarının yüzde 68’i erkek ve yüzde 32’si kadınlardan oluşuyor. Apple kurumsal kültür açısından ırk ve cinsiyet dağılımı konusunda duyarlılığıyla tanınan bir marka. Ancak geçmişin genç markalarının kadın erkek eşitliği gibi toplumda içselleştirilmiş bu tür konuları etik kodları arasında yeniden ve taze bir gözle ele alması gerektiğini gösteriyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.