btbilgi

Yerel yönetimler günümüzde topluma önderlik edecek birçok projede başı çekiyor. Toplum yaşantısına katkı sağlayan sosyal projelerin yanı sıra yerel ekonomilerin güçlendirilmesine yönelik bazı çalışmalarda da belediyeleri görebiliyoruz. Üsküdar Belediyesi’nin asırlık bir tarihi Köşkü dört yılda aslına uygun olarak restore edip girişim destek merkezine dönüştürmesi de böyle bir örnek…

Son beş aydır 25 genç girişimcinin çeşitli hizmetlerinden faydalandığı tarihi Burhan Felek Köşkü ve 4 dönümlük bahçesi, Üsküdar Belediyesi’nin gayretiyle şimdi şık ve kullanışlı bir merkez olarak arı gibi çalışıyor. 1000 Mbps gibi yüksek internet bağlantısıyla desteklenen altyapısı, tarihi dokusu, rekreasyon alanı ve atölyeleri ile Üsküdar Fikir Sanat Merkezi genç girişimcilere ilham veren dokusu ve geleneği ile farklı bir ortam sunuyor.

Üsküdar Fikir Sanat Merkezi Genel Müdürü Ufuk Karakullukçu, bu çalışmanın, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türmen’in gençlere sosyal hizmet götürme kararlılığı sonucu ortaya çıktığını söylüyor. Önümüzdeki günlerde merkezin ve buradaki girişimcilerin adını daha sık duyabiliriz.

Tarihi Burhan Felek Köşkü bahçesiyle birlikte 22 Eylül’de Startup Stars Night etkinliği vesilesiyle yatırımcılar ve bazı girişimcilerin buluşmasına sahne olacak.

Üsküdar Fikir Sanat Merkezi Genel Müdürü Ufuk Karakullukçu, "Yerel yönetimlere örnek olmasını istiyoruz" dedi.
Üsküdar Fikir Sanat Merkezi Genel Müdürü Ufuk Karakullukçu, “Burada yaptığımız işlerin girişimcilere destek anlamında yerel yönetimlere örnek olmasını istiyoruz” dedi.

“Fikirler sanata dönüşsün”
Dört yıl süren köşk restorasyonundan sonra gerekli altyapının oluşturulmasıyla birlikte Üsküdar Fikir Sanat Merkezi, bugün, girişimcilerin ofis, toplantı salonu, atölye, iletişim ve sekreterya gereksinimlerini karşılıyor. Karakullukçu, “Burada fikirlerin sanata dönüştüğünü görmek istiyoruz” diyor.

Tarihi dokusu nedeniyle böyle bir mekanın girişim merkezi olamayacağı yönünde itirazlara Karakullukçu şu yanıtı veriyor: “Evet, bize bu tür işlerin yıllarda garajlarda olduğu, 300 yıllık bir köşkün bunun için uygun bir yer olmadığı ve daha birçok şey söylendi. Ancak biz kültürümüzle uyumlu bir ekosisteme ve onun faydalarına inanıyoruz. Bizim için de tabii ki kolay olmadı, internetin çekilmesi Bu köşkün bizim için en büyük avantajı tarihsel dokusuyla girişimcilerimizde bir aidiyet ve yardımlaşma duygusu yaratması, onlara ilham vermesidir. Burada hep birlikte çalışıyor, gerektiğinde hep birlikte eğleniyoruz. Onun dışında girişimcilerimizin fikirleri üzerinde çalışırken ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi burada karşılıyoruz”.

davetStartup Stars Night 2016
Merkezde şimdiden ümit veren bazı iş fikirlerinin tohumu atılmaya başlamış. Burada üzerinde çalışılmış bazı iş fikirlerinin genç girişimcileri, işlerini, Startup Stars Night etkinliğinde konuklarla paylaşacak.

Yatırımcılarla buluşmaya hazırlanan girişimler arasında çok amaçlı bir üç boyutlu (3D) yazıcı ve artık kaybolmaya yüz tutmuş sanatlar için yeni ustalar yetiştirmeyi hedefleyen meshurustalar.com portalı dikkat çekiyor.

Çok işlevli ve üç boyutlu yazıcının üretimi için merkezin kapısını çalan iki genç girişimci, Orhan Durukan ve Mikail Doğru’nun amacı, bir tür “İsviçre çakısı” yaratmak olarak özetlenebilir. Girişimciler, bu ürünün değişen başlıklar ile bir CNC lazer kesici, tarayıcı, pancake ve çikolata dökümü yapan bir yazıcı olarak ev ortamında aile bireylerine hizmet vermesini hedefliyorlar.

Karakullukçu naif bir şekilde başlayan bu iş fikrinin artık önemli bir mesafe katettiğini söyleyerek “Bize bu fikir A4 kağıt üzerinde şöyle bir tek cümle olarak geldi: “Bir 3D printer yapmak istiyoruz”. Sonrasında tabii ki uzun bir süreç yaşadık ama bugün bu gençlerimizin güzel işler başaracağına inanıyoruz” dedi.

Her ilde sanatının önde gelen ustalarını buluşturmayı hedefleyen meshurustalar.com aslında sosyal bir proje ve elde ettiği gelirle kaybolan sanatlara yeni ustalar yetiştirmeyi hedefliyor.

img_1624
Harabe haline gelen Burhan Felek Köşkü, dört yıllık bir restorasyonla aslına dönmüş. İçindeki kalem işleriyle son derece zarif bir yapı olan bu köşk Üsküdar Belediyesi’nin gayretiyle şimdi genç girişimcilere hizmet veriyor.

Merkezin desteklediği diğer bir proje ise nayn.co “katıksız habercilik” ilkesiyle yola çıkan bir haber portalı. Ürünün sloganı ise “Süründüren medyaya inat”… Habercilikte yorum ve reklama karşı çıkan ekip günümüzün hızlı temposunda insanların gerçek bilgiye ulaşamadığına inanıyor. Manipülasyonun bazen kadın, bazen çocuk, bazen de hayvan sevgisi üzerinden yapıldığını ileri süren Nayn girişimcileri, okurun sadece görmek istediği haberleri alabileceği bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Okur istediği haberi uygulamanın offline tuşuyla kaydederek kaydederek metro gibi internet olmayan ortamlarda sonradan rahatça okuyabiliyor.

Yerel yönetimlere örnek
Önümüzdeki dönemde melek yatırımcılarla girişimcileri buluşturma fırsatlarını daha sık değerlendireceklerini belirten Ufuk Karakullukçu, 22 Eylül Perşembe akşamı bu toplantıların ilkini gerçekleştireceklerini açıkladı. Bir yerel yönetimin girişimcileri desteklemesi ne anlam taşıyor ve neden böyle bir merkez kurma gereksinimi duyar? Karakullukçu’ya bu soruyu yönelttiğimizde bizi şöyle yanıtladı:

“Günümüzde yerel yönetimlerin fonksiyonları değişmeye başladı. Çünkü çöp toplamak, ruhsat vermek vb. gibi zaruri hizmetleri eşyanın tabiatı gereği bütün yönetimler yapmak zorunda. Bundan sonra yerel yönetimlerin, bölgesinde yaşayan insanların hayat standartlarını geliştirecek, onlara yeni fırsatlar sunacak bir hizmet anlayışına yönelmesi lazım. Yeni belediyecilik anlayışının böyle bir şey olduğunu görüyoruz. Öte yandan 10. Kalkınma Planı, 2023 Hükümet Planı girişimciliğin desteklenmesine çok geniş yer ayırıyor.
Yerel yönetimler kuşkusuz girişimciyi desteklemek türünden hizmetlerden bir gelir elde edemez ancak bu iş fikirlerinden sağlam birkaç ürün ya da hizmetin çıktığını düşünün. Bunun hem o coğrafyaya, hem ülkeye katkısı olur. Öte yandan bu merkezlar kanalıyla çıkan fikirler belediyelerin de hizmetlerini ve yaklaşımlarını iyileştirebilir. Yerel yönetimlerin de fikirlere ihtiyacı vardır. Bu nedenle Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz girişimci destekleme modelimizin birçok yerel yönetim için de bir model olabileceğini düşünüyoruz”.

Burhan Felek Köşkü’nün öyküsü
Bugün Üsküdar Fikir Sanat Merkezi olarak hizmet veren Burhan Felek Köşkü’nün 300 yıllık bir tarihi var. Karakullukçu, köşkün önce bahriye nazırları için yapıldığını, nazırların İstanbul’a geldiklerinde burayı kalmak için kullandıklarını söylüyor. Daha sonra tiyatro sanatına emeği geçmiş Direktör Ali Bey, Tanzimat Dönemi’ndeki birçok tiyatro eserini bu köşkte yazmış. O dönemde köşkün zarif bahçesi sanatla ilgili birçok etkinliği ağırlamış.

g0064598miniKöşk bir süre sonra gazeteci Burhan Felek’in ailesine geçiyor. Üsküdar tarafında oturan ailede Burhan Felek’in abisi rahatsızlanınca doktor havadar ve sessiz bir yere taşınmalarını tavsiye ediyor ve aile böylece köşkü satın alıyor. Köşk 1949’a kadar Burhan Felek ailesinde kalıyor. Daha sonra Vakıflar’a geçiyor, bir dönem (1970-1974) Polis Vakfı tarafından kullanılıyor, sonra ise terkediliyor ve harabeye dönüşüyor. Karakullukçu restorasyondan önce binayı sadece iki kolonun ayakta tuttuğunu söylüyor. Yıkılmak üzere olan bina Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilerek asıl görünümüne kavuşturuluyor. Sosyal tesis konusundaki tüm ısrarlara rağmen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türmen buranın gençlere hizmet vermesini istiyor ve tüm zorluklara karşın bu isteğini gerçekleştiriyor.

Down sendromlu gençlerle tanışın
Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’ne yolunuz düşer de bahçesindeki kahvede çay içerseniz size son derece kibar Down sendromlu çocuklar hizmet verecek. Bu da bu öykünün başka bir güzelliği. Burada iki aya yakın eğitim alan Down sendromlu çocuklar bugün özgüvenleri yüksek bir şekilde nezaketleriyle misafirleri ağırlıyorlar.

Ufuk Karakullukçu, toplumun bir kesiminin Down sendromuna bakışını değiştirecek bu deneyimde ilginç şeyler yaşadıklarını söylüyor. Birkaç gün önce bu gençlerden biri kendisine gelerek yeni bir iş aradığını söylemiş. “Kendisine olan güvenine hayran kaldım” diyerek ezber bozmaya yönelik bu tür sosyal hizmetlerin yaygınlaşmasının önemini vurguluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.