btbilgi

Refah toplumlarında yaşlıların nüfusa oranı giderek artış gösterirken bu gelişmenin ekonomi ve toplumsal yaşam üzerine çeşitli yansımaları oluyor. Türkiye de bu gelişmeden muaf değil. Türkiye’de 65 ve daha yukarı yaşları ifade eden yaşlı nüfusun oranı geçen yıl yüzde 8,2’ye yükseldi. 2014’te bu oran yüzde 8 civarındaydı. Bugün 6,5 milyonu aşkın yaşlısı ile Türkiye dünyanın yaşlı nüfusuna sahip ülkeleri arasında 66. sırada yer alıyor.

İşte birbiriyle yakın arkadaş olan üç genç girişimci, son yıllarda giderek artan yaşlı nüfusunu dikkate alarak, “yaş alma, uzun ömür” (longevity) kavramı etrafında kendi yenilikçi platformlarını inşa ediyorlar. Longi adını taşıyan ve geçen ay Apple Apps Store’da yerini alan mobil uygulama, sağlıklı yaş almayı hedefleyenler için fiziksel ve mental egzersiz programları ve çeşitli önerilerle de topluluğun gereksinimlerini karşılamayı hedefliyor.

longi
Longi fikrini gerçekleştiren ekip: Berk Yılmaz, Ali Murat Ceylan, Fatih Mustafa Çelebi (soldan sağa)

Starters Hub bünyesindeki girişimlerden biri olan Longi’nin kurucuları Fatih Mustafa Çelebi, Berk Yılmaz ve Ali Murat Ceylan kısa bir süre önce yola çıktılar, fakat Longi adı altında geliştirdikleri platform ile hızlı bir sıçrama gerçekleştirdiler. Bu yılın nisan ayında Stanford Üniversitesi’nin Uzun Yaşam Enstitüsü’nün (Stanford Center On Longevity) gerçekleştirdiği iş fikri yarışmasına katılan Longi, ilk 12 fikir arasında yer alarak finalist oldu ve nitelikli yaş alma desteği veren ürün tasarımı açısından başarıya değer görülerek ikinci seçildi.

Böyle bir dereceye sahip ilk Türk start-up’ı olan Longi çok geçmeden Starter Hubs bünyesindeki çalışmalarının ödülü olarak geçen haziran ayında dört yatırımcı tarafından desteklenmeye başladı. Longi yatırımın ayrıntılarını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşmayı planlayan genç girişimcilerin büyük hedefleri bulunuyor. Bu hedefleri ve girişimin öyküsünü xTRlarge okurları için kendilerinden dinlemeyi tercih ettik.

Toplumun değerli bir katmanı
Ekonomi için dinamik bir unsur olan gençlik Türkiye’nin önemli bir kozu olarak gösterilirse de nitelikli yaşlı nüfusun toplum için önemi küçümsenemez. Her şeyden önce nüfusun eğitimli ve birikimli bir kesimini içinde barındıran yaşlıların deneyim ve bilgiyi yeni kuşaklara aktarma potansiyelleri ve bunun için yeterli zamana sahip olmaları onları son derece değerli kılıyor.

Batı toplumlarına baktığımızda profesyonel iş dünyasında ciddi varlık gösteren çok nitelikli bir yaşlı kuşağından söz etmemiz mümkün. Bu nedenle Doğu toplumlarında pek üzerinde durulmayan yaşlılık sadece bir demografi gerçeği olarak bile ciddi bir ilgiyi hak ediyor.

Longi’nin kurucularından Fatih Mustafa Çelebi’nin babaannesini kaybettiği bir dönemde duygu ve düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşması, onlara bu konuyu daha derinlemesine düşünme fırsatı vermiş. Çelebi’nin acı kaybı böylece bir anlamda farklı bir iş fikrinin doğuşuna da kaynaklık etmiş.

stanford1
Longi ürün tasarımı Stanford Center On Longevity tarafından başarıya değer görülerek bu yılın nisan ayında ikinci seçildi.

Koç Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünden mezun olan Çelebi, daha sonra Doğuş Holding’te görev almış. Daha sonra arkadaşları yazılımcı Ali Murat Ceylan ve Berk Yılmaz ile birlikte Longi platformunu geliştirmeye başlamışlar. Daha önce Boeing’de iş geliştirmede ve Intel Türkiye’de satış pazarlama ağırlıklı çalışan Berk Yılmaz,  projede iş geliştirmeden sorumlu. Fatih Çelebi ise pazarlama ve finans süreçlerine liderlik yapıyor.

Fatih Mustafa Çelebi şunları söylüyor:

“İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte temel sorunu, orta ve üst yaş gruplarının hayatlarının iyi yönetilmesi oluşturuyor. Çünkü elli yaştan sonra aslında iyi yönetilebilirse dolu dolu yaşanabilecek bir elli yıl daha var. Genetik faktörler müsaade eder ve siz de hayatınıza gerekli özeni gösterirseniz bu niye mümkün olmasın? Buna dünyada ‘iyi yaş almak – well aging” deniyor. Bu aynı zamanda bir algı meselesi ve Longi olarak Türkiye’de bunu oturtmayı hedefliyoruz”.

Hedef 300 bin kullanıcı
Herkesin yaş aldığını söyleyen Çelebi, bu nedenle konuya pozitif açıdan bakmanın sayısız faydası olduğu kanısında. Dolayısıyla Longi’nin de “iyi yaşamak” ekseninde teknolojiyi orta ve üst yaş gruplarına götüren bir iş modeli olmasını istediklerini söylüyor. “Aslında kendimiz için değil ailelerimiz için bir şeyler tasarlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyor.

longilogoLongi’yi orta ve üst yaş grupları için mental ve fiziksel egzersiz programları üreten, kullanıcıların kendi tarzlarına göre yaşamlarını daha iyi yönetmelerine olanak tanıyan bir “iyi yaş alma platformu” olarak tasarlayan genç girişimciler, kullanıcının sağlık risklerine bakarak aynı zamanda Longi’nin kişinin geleceğini planlayan bir ürün olmasını da istemişler.

Türkçe ve İngilizce hizmet veren platform uluslararası standartlarda bir teknoloji olarak sahnedeki yerini alırken daha şu andan dört yatırımcıya sahip olma avantajını taşıyor. Henüz iki kapanış yaptıkları için yatırımcıları açıklayamayan girişimciler, Longi ile önümüzdeki yıl ortalarında 300 bin civarında kullanıcıya erişmeyi hedefliyor.

Kurumsal ortaklıklarla büyüyecek
Önümüzdeki günlerde Android uygulamasının da çıkması beklenen Longi’yi kullanıcılar Apple App Store’dan ücretsiz indirebiliyor. Fatih Çelebi, birçok özelliği ücretsiz gelen uygulama için bu yaş kuşağının ihtiyaçlarını çok ayrıntılı analiz ettiklerini açıkladı. Çelebi, kurumsal iş ortaklıklarıyla bu platforma ciddi bir sinerji kazandırmayı hedeflediklerini vurguluyor:

“Türkiye’de 65 yaş üzeri kesimin büyümesini, biz Longi olarak, akil ve deneyimli insan gücünün artışı olarak görüyoruz ve iyi bir yaşam için bu kesimi destekleyecek iş ortaklıklarına yönelmek istiyoruz. Toplumun meselelere daha soğukkanlıkla yaklaşması ve farklı bir olgunluk seviyesine gelmesinin yaşlılara yapılacak yatırımla bire bir bağlantısı olduğu kanısındayım”.

longikapak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yapmış olduğu hanehalkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması sonuçlarına göre internet kullanan yaşlı bireylerin oranı her geçen gün artıyor. Örneğin, bu oran 2014 yılında yüzde 5 iken 2015 yılında yüzde 5,6’ya yükseldi. Bu arada eğitimli yaşlı nüfusun oranında da artış gözlemleniyor. 2013 yılında yaşlı nüfusun yüzde 4,7’si yüksekokul veya fakülte mezunu iken 2014 yılında bu oran yüzde 5,1’e yükseldi.

Üyelik ücretsiz
Temel özellikleri itibarıyla kullanıcıya ücretsiz ulaşan Longi, önümüzdeki dönemde bazı katma değerli hizmetler çerçevesinde aylık ücretli üyeliği de başlatacak. Kurumsal ortaklık ve anlaşmalarla sigortacılık, finans ve telekom sektörlerine yeni bir kanal açmayı hedeflediklerini ifade eden Çelebi’ye göre Longi bu alanda güçlü ve nitelikli bir üye topluluğu oluşturacak.

Önümüzdeki günlerde adını daha sık duyacağımız Longi, sağlık ve teknolojinin kesişim noktasında ciddi bir topluluğu biraraya getirmeyi ve onlara yaşam kalitesini artıran çözümler sunmayı hedefliyor.

“Belli bir yaştan sonra herkesin aksiyon alması çok önemli. Longi de yemek yeme, su içme gibi sayısız konuda kullanıcılarına her gün uygulayabilecekleri faydalı rutinler önerip, onlara sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak istiyor. Büyük engeller dışında herkes daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilir”. Çelebi, Longi’nin belli bir yaşın üstündekilerin rahatça kullanabileceği ergonomik bir uygulama olduğunu ifade ediyor. Geniş butonları, rahat kullanımı, algılanır arayüzü ile Longi, “uzun bir ömrü” hak eden bir uygulama gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.