btbilgi

Araç satışı 10 bin seviyesine ulaşırsa fiyatlar geriler

Şu an gelişen yeni tüm teknolojilerde olduğu gibi elektrik depolama sistemlerinde de, elektrikli araçlarda da fiyatlar biraz yüksek. Bu fiyatların ne zaman gerileyeceğini sorduğumuzda DMO CTO’su Alper Baykut elektrikli araçlarda seri üretime döndüğünde, 8 bin- 10 bin aralığında fiyatların yüzde 40’lara kadar gerileyeceğini söylüyor.

dmatanyeri

“Şu an el yapımı Rolls Royce yapıyor gibiyiz” diyerek daha yolun en başında olduklarını belirten DMA Genel Müdürü Tahsin Tanyer ise fiyatlar yüzde 40 gerilediğinde elektrikli aracın fiyatının 110 bin lira civarında olacağını belirtiyor ve soruyor:

“Bugün otomobilin mazotlusu yaklaşık 90 bin lira. Siz hangisini alırsınız? Ankara’ya gidiş geliş 12 liraya mal olan bir aracı mı, 120 liraya mal olan bir aracı mı? Eminim ki işte o zaman elektrikli araçlar yok satacaktır”.

Kışın dört çeker, yazın sedan… Neden olmasın!
İTÜ’nün içinde yer alan 22+1 kişi taşıyan “Elektrikli Mercedes Sprinter”ı DMA’nın yaptığını söyleyen Tahsin Tanyer “Çin’e 17+1 minibüs üretiyoruz.  Toplu taşıma ile ilgili projelerimiz var. Bunun gibi daha pek çok aracı değiştiriyoruz ama her dönüşüm için üzerine fazladan mühendislik çalışması yapmamız gerekiyor. Çünkü yeni tasarım elektrikli aracın temel  gereksinimlerini karşılamalı. Zamanla daha çılgın projeler üretebiliriz. Örneğin, arabanızın kışın cip, yazın sedan olmasını istemez misiniz? Neden olmasın!“ diye soruyor.

Tahsin Tanyer yine bu sistemle üretilen ve savunma sanayine hizmet eden araçların ısı yaymamasının önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle bu tür araçların yerlerinin belirlenmesi çok zor. Ayrıca yine bu sistemler üretilecek traktörler özellikle ekolojik tarımda büyük bir avantaj sağlayabilir.

Çin’de yapılan yarışmalarda pek çok kriterde TESLA’nın önünde yer alıyoruz. Bizim aracımız 400 km gidiyor içinde 53 kW batarya var. Tesla’nın aracı 350 km gidiyor içinde 88 kW /saat batarya var. Bizim teknolojimize ulaşmış hiçbir marka yok. Dünya ülkeleri 2025 senesinden itibaren fosil yakıtlı araçlara izin vermeyeceğini söylüyor. Bu bir devrim neden biz bu değişime hazırlanmıyoruz?

1,5 milyon km’lik sürüşle 20 senelik araç ömründen söz edilen elektrikli araçların servise bizim anladığımız anlamda pek ihtiyacı olmuyor. Çünkü klasik otomobillerdeki diferansiyel, şanzıman gibi parçalar, dolayısıyla yağ, su tesisatı bu araçlarda yok; motor sürtünmüyor, sürtünmeden kaynaklanan aşınmalar söz konusu değil. Sadece arada sırada eskiyen lastikleri ve fren balatalarını değiştirmek gerekiyor. Dünyanın bu anlamda bir çöplüğe dönüşmesini de önlüyorlar.

Aslında DMA yetkilileri fren balataları konusundaki ezberi de bozmak istiyorlar ancak sürücü alışkanlıkları nedeniyle araçlara fren koyduklarını söylüyorlar. Aslında araç bilgisayarı frenleme kararını verebilecek.

Altyapımız elektrikli araç için hazır mı?
Türkiye’nin hiçbir ilinde elektrikli araç için bir elektrik altyapısı yok,  Bu noktada da enerji depolama üniteleri ile şarj istasyonlarının desteklenebileceğini söyleyen Baykut, “Bu işi belediyeler üstlenebilir. Örneğin, İspark’lara şarj üniteleri yerleştirilebilir” diyor.

Baykut’a göre bu sistemle araçlar bir kahve içimlik sürede, altı dakikada, şarj olabiliyor. Bu araçları İstanbul’un her yerine yerleştirmenin maliyeti ise 30 milyon doları buluyor.

Enerji bağımlılığına son
Son olarak DMA Genel Müdürü Tahsin Tanyer, bugün bir elektrikli Toyota Corolla’nın maliyetinin 8 bin USD olduğunu ve aracın üzerine 55 bin USD’lik bir değer konup satılabildiğini söylüyor. Tanyer, DMA’nın bir enerji depolama ünitesinin 1 mW’ını 1 milyon dolara yapma iddiasıyla ortaya çıkarken bazılarının bunu maliyetli bulduğunu ancak teknolojideki değeri gerçekten anlayanların da sayısının her geçen gün arttığını ifade ediyor. 

“Türkiye olarak elektrik motoru ve elektrik motoru kontrolü ile bütün dengeleri bozabilecek durumdayız.  Sadece belli bir yola girip aldığımız kararları uygulamamız gerekiyor. En önemli gerçek şudur: Elektrikli araca geçtiğinizde her türlü enerji bağımlılığından kurtulacaksınız. Fosil yakıtla yürüyen araçlarla ilgili sektörleri ortadan kaldıracak bir yenilikten bahsediyoruz. Bu arabaları burada üretebilirsek işin sanayisi de burada oluşacak. Samsung, Google, Microsoft ve Apple tamamen bunun için çalışıyorlar. 2025 dünya devleri kritik bir tarih, elinde elektrikli otomobil olan kazanacak. Sanayinin yönünü değiştirecek bir devrim için hazır mısınız? Kritik olan soru zaten budur”.

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.