btbilgi

DMA’nın Power Wall’ı Tesla’dan daha ekonomik

Derindere Motorlu Araçlar’ın yöneticilerine göre Tesla’nın 5 bin 300 dolara sunduğu 3 kW/saat kapasiteli sistemin karşılığı, kendilerinde 3 bin 500 dolar. Bir ev tüketimi için 24 saat çalışacak 4kW/saat’lik bir üniteyi ise 10 bin TL’ye kurabiliyorsunuz.

Alper Baykut, bu teknolojiyi kullanmayı teşvik edecek regülasyonların henüz ülkemizde uygulanmadığını söylüyor ve şunları ekliyor:

Elinizde stratejik bir ürün var. Buna karşılık az rakibi olmasına rağmen diğer ülkelerde gördüğümüz gibi desteklenmiyor. Mevcut depolama ürünleriyle enerji daha kısa sürelerle saklanabiliyor. Boyutları küçük ve üç senede bir değiştirmeniz gerekiyor. Oysa bizim kullandığımız bataryanın ömrü 20 sene ve bizde böyle bir süre için fizibilite yapan firma dahi yok.

Avrupa’da güneş paneli var ama henüz enerji depolama alanında kuvvetli değiller. Bu nedenle destek verilirse Türkiye Avrupa’nın enerji depolama merkezi olabilir. Hollanda Büyükelçisi bile bunu duyar duymaz kalkıp ziyaretimize geldiğini ifade etti. Ertesi günlerde ticari danışmanlarını ve iki yatırımcı firmalarını ağırladık. Çinliler de konuyu pil aldığımız firmadan duyup geldiler. Konuyla ilgilenen İranlılarla tanıştık. Sonradan öğreniyoruz ki Tahran’da hava kirliliği yüzde 92. Dünyanın dört bir yanında insanların duyup gelmesi konunun ne kadar hassas olduğunu gösteriyor”.

DMA Çin’den batarya tedarik ettiği firmanın yüzde 50’sine sahip ve bu firma şimdi Avustralya, Kanada ve Almanya’da bu yatırımı yapmaya çalışıyor.

Enerji borsasında enerji depolamanın değeri
Baykut, 2018’de kurulacak Enerji Borsası’nın enerji depolama fiyatlamasında da bazı esneklikler getireceğini söylüyor:

“Bugün ürettiğiniz elektriğin fazlasını satamadığınızda toprağa veriyorsunuz. Elektriğin 1 cent’e satıldığı zaman da var, maçların oynandığı cumartesi-pazar günleri gibi 9 cent’e elektrik aldığınız zaman da oluyor. Şu anda bizim kuracağımız enerji depolama sistemlerinin değerini, borsa ile değişen dinamikler daha iyi belirleyebilir. Uğraştığımız iki konu da çok yeni teknolojiler. Enerji eskiden de depolanıyordu ancak ölçek meselesi önemli. İtalya’da bir şirketin buna benzer sistemi var. Almanya da enerji depolanmaya başladı. Geçtiğimiz dönemde bir ihale için bizden teklif istediler. Sonra öğrendik ki, kar marjımız olduğu halde en uygun teklifi biz vermişiz”.

Baykut, dünyada çok rakip olmasına rağmen DMA’nın bu alanda bir fark yarattığına inanıyor:

“Dünya’da bu işi bizim gibi yapan yok. Örneğin, Mercedes Almanya’da güç elektroniği alanında şu ana kadar 12 firma satın aldı. Enerji depolamaya da giriyor. Teknolojinin gerisinde kalmamak için kademeli olarak geçiş yapacaklarını düşünüyorum. Biz de üçüncü dünya ülkeleri gibi teknolojinin gelmesini mi bekleyeceğiz? Teknolojiyi yönlendiren ülkeler gibi devrim yaparak kullanmaya mı başlayacağız? Karar bize ait. Kısaca bu işin arkasında durulması, desteklenmesi ve önündeki engellerin açılması gerekiyor”.

Elektrikli araç fiyatları ne zaman gerileyecek?

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.