btbilgi

Chipworks adlı araştırma firması piyasaya yeni sürülen iPhone 7’nin içini açtı ve telefonda üç adet Intel yongası kullanıldığını tespit etti.

iPhone 7 içindeki LTE Modem, iki alıcı-verici yongası ve güç yönetim yongası Intel tarafından üretilmiş. Bu yongalar iPhone’un çıktığı günden bu zamana kullandığı Qualcomm yongalarının yerine konulmuş.

Apple’ın bu kararı Intel için büyük bir zafer anlamı taşıyor. Yıllar önce Intel, Steve Jobs’un iPhone için özel işlemci üretme teklifini reddetmiş ve bundan çok pişman olmuştu. Mobil pazarda yer almak isteyen firma milyarlarca dolar harcayıp Infineon Technologies firmasını satın almıştı.

Intel yongalar sadece bazı iPhone 7 modellerinde yer alacak. Verizon ve Sprint için üretilecek olan iPhone 7’lerde Qualcomm yongaları kullanılmaya devam edecek. Bunun nedeni Intel yongalarının CDMA’i desteklememesi. Apple’ın iki değişik yonga üreticisi ile çalışmasının arkasında pazarlık gücünü artırmak istemesi yer alıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.