btbilgi

Eğer sürdürülebilir bir yaşam tarzını sıkı sıkı benimsemediyseniz hepimizin hanesinden az ya da çok çöp çıkıyor. Üstelik her hane aynı oranda çöp çıkarmadığı halde çöp vergisi belirlenen bölgelerin çöp oranına bağlı olarak vatandaşa yansıtılıyor.

Çöpü toplamak farklı bir sorun.  İçeride çözülemeyince ihale ediliyor, ihale beklentileri karşılanmıyor. Araçlar kendileri için belirlenen sınırlarda kalmıyor, ya da kendi sınırlarındaki her çöpü toplamak yerine farklı lokasyonlardaki çöpleri de alanlarına dahil ediyor. Bu sorun aslında hepimizin sorunu çünkü belirlenen alanlarda çıkan çöp miktarı hepimizin çöp vergisi için ödediğimiz miktarı belirliyor.

Çöpten yüzde 25 tasarruf sağlanır mı?
Çöp’ün ve çöpü toplayanın takip edilebilmesi için Başarsoft belediyelerle bir süre önce bir çalışma başlatmış. Söz konusu sistemde her çöp kutusuna yanmayan, donmayan bir RFID yonga her çöp kamyonuna da bir adet okuyucu takılıyor. Böylece çöp kamyonunun her gün hangi çöp kutusunu aldığı, almadığı, kaldırdığı kaldırmadığı uzaktan takip ediliyor. Takip ederken kamyonun hangi sokağa ne kadar sıklıkla girdiği, doğru rotayı mı izlediği, kendi alanında olan çöpleri mi topladığı kontrol edilebiliyor ve en uygun düzenleme yapılabiliyor.

Başarsoft’un bu uygulamasını pilot olarak kullanan İzmit Belediyesi geçtiğimiz dönemde bu uygulama ile çöp harcamalarında yüzde 25 tasarruf sağladı.

alimkucukpehlivan1
Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan’a göre belediyeler çöpü gerçek bir gelir kalemine dönüştürebilir.

Bu sistem pek çok konuyu iyileştiriyor
Uyguladıkları sistemin aslında izlenemeyen pek çok konuyu iyileştirdiğini belirten Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, bu yöntem ile aksaklık görülen ve yanlış giden her şey değişti. Rota, çöp konteynerinin gezerliği, bölge sınırına uyulup uyulmadığı gibi konuları belediyelerin izlenip, anında müdahale edebildiğini söylüyor. Küçükpehlivan İzmit Belediyesi’nde uygulama başladıktan sonra farkedilen küçük bir örneği de aktarıyor; “Örneğin İzmit Belediyesi bu uygulama ile uzun zamandır aslında Gebze Belediyesi’ne dahil olan alanların da çöpünü topladığını gördü.”

Yine bu sistemde eskiden uygulanan aracın çöpten önce ve çöpten sonra tartılması ile bulunan çöp miktarı sokak sokak ayrılabiliyor. Çöp kollarına konulan kantar ile her sokağın ne kadar çöp çıkardığı öğrenilebiliyor. Ev bazında olmasa da en azından sokak bazında kimin ne kadar çöp tükettiği bilgisi artık belediyelerde mevcut. Yine bu sistemin getirdiği avantajlardan biri sokağın çöp DNA’sını alınabiliyor. Çöp toplama işi de sokağın DNA’sından hareketle planlanıyor. Bu yöntemle mahallelerden gelen  “Bizim çöpü almadılar” şikâyeti ortadan kaldırılıyor.

Mobil uygulama ile vatandaşa bilgi veriyor
İzmit Belediyesi hazırlattığı bir mobil uygulamayla hane halkının da çöp toplama saatlerinden haberdar olmasını sağlıyor. Uygulama çöp arabası sokağa girmeden önce o lokasyondaki vatandaşlara haber veriyor. Böylece “çöpü kaçırdım” sorununu da ortadan kaldırmış oluyor.

Yine bu uygulama ile vatandaş dönüştürülebilir fazla oranda çöpü olduğunda fotoğrafını çekip merkeze gönderiyor, merkezde ona uygun bir çöp arabası ile hizmet veriyor. Böylece çöpün dönüştürülebilir yanı da çözülüyor.

İzmit Belediyesi’ne bağlı 7 bin 200 çöp konteynerinde bu sistemin çalıştığını söyleyen Küçükpehlivan Belediyelere kurulan bu sistem için şunları söylüyor:

“Başta bir ar-ge projesi ve pilot olarak dört kamyonla başladık. Ne sonuç alacağımızı tahmin edebiliyor ama ölçümleyemiyorduk. Aracın içindeki bilgisayar hem çöp konteynerini okuyor, hem araç konumunu alıyor. Avrupa versiyonundan yerli bir araç bilgisayarına dönüştürülen sistem ile masrafları azalttık, tasarruf edilen para ile sistem yaygınlaştırıldı. Şu anda Türkiye’de ne kadar çöp üretildiği bilinmiyor. Söylenmek istenmiyor. Bu sistemle daha detaylı bilgiye sahip olunacak.”

Zaman içinde bu ayrıntıların sürdürülebilirlik adına planlama yaparken de kullanılabileceğini bilmek xTRlarge olarak bizleri de heyecanlandırıyor. Belediyelerin bir sonraki adımı çöpten biyogaz üreterek kendi enerjilerini sağlamak olacak. Kuşkusuz bunu yapanlar var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.