btbilgi


Bulut pazarının öncü firmalarından Netsuite’in en büyük hissedarlarından T. Rowe Price Associates, Oracle’in 9.3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetti. Yüzde 12.9 payla firmanın en büyük hissedarı olan T. Row Price verilen teklifin çok düşük olduğunu açıkladı.

T. Row Price, rakipleri Workday Inc.’in 18 milyar dolar piyasa değerinin olduğunu belirtti. Oracle CEO’su Larry Ellison’ın Netsuite ile sıkı ilişkisi olduğuoracle net suitnu söyleyen T. Rowe Price, bu sayede bu kadar düşük bir fiyata anlaştıklarını iddia etti. Netsuite, bulut pazarında 18 yıldır iş uygulamaları sunuyor.

Satın almaya karşı itirazın nedenlerini bir mektupla diğer hissedarlara yollayan T. Row Price, satın almanın iptali için her şeyi yapacaklarını belirtiyor.

Açıklamanın ardından Oracle hisselerinde hızlı bir düşüş gözlemlendi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.