btbilgi
Dell CEO'su Michael Dell
Dell CEO’su Michael Dell

Geçtiğimiz yıl Dell’in veri depolama sektörünün EMC’yi alacağı söylentileri piyasayı sarmış ve kulislerde konuşulan 60 milyar dolarlık rakam dudak uçuklatmıştı. Dell, uzun süren yasal mücadele ve hissedarları ikna turlarından sonra sonunda muradına erdi ve geçtiğimiz hafta satın alma tamamlandı.

Teknoloji dünyasının en büyük satın alması olarak tarihe geçen Dell – EMC birleşmesi, sektörde büyük değişikliklere yol açacak. Yeni şirketin adı Dell Technologies olacak ve bu şirkette toplamda 140 bin kişi çalışacak. 74 milyar dolar geliriyle Dell, borsaya açık olmayan dünyanın en büyük teknoloji şirketi olacak.

Dell 40 milyar dolar borç aldı
Yaklaşık 11 ay süren birleşme sürecinde Dell büyük çaba harcadı. Firmanın yatırımcı ortağı Silver Lake 40 milyar doların üzerinde borçlanma yaptı. Ayrıca firma parayı toparlayabilmek için BT servis ve yazılım bölümlerini satarak 5 milyar dolar elde etti.

EMC’nin altında RSA Security, Pivotal, Virtustream ve VMWare gibi birçok alt firmanın daha bulunması satın alma sürecini uzattı.

Dell-EMC birleşmesinin arkasında her iki firmanın da ana iş kollarındaki düşüş yer alıyor. Teknoloji mobil cihazlara ve bulut bilişimde kullanılan düşük kar marjlı sunucu ve veri depolama alanlarına doğru kayıyor. 2013 yılında PC satışları yüzde 9,8 oranında düştü. 2015 yılında düşüş yüzde 10,4’e çıktı. Bu sene de düşüşün yüzde 7,3 olacağı tahmin ediliyor. IDC’nin rakamlarına göre 64 milyar dolarlık sunucu, veri depolama ve ağ donanımı pazarı 2014 yılından bu yana düşüş gösteriyor ve önümüzdeki dört sene boyunca düşüşün yıllık 1,3 oranında devam etmesi bekleniyor.

Birleşmeyle beraber Dell’in pazar payı ve satışlarında artış öngörülüyor. EMC müşterilerinin büyük bir kısmını büyük kurumsal şirketler oluşturuyor. Dell’in müşterilerinin çoğunluğunu ise küçük ve orta ölçekli şirketler oluşturuyor. Birleşmeden sonra Dell, EMC müşterilerine çok daha rahat ürün satabilecek.

Amaç melez bulut
Dell, EMC’yi satın alarak melez bulut (hybrid cloud) alanında boy göstermeyi hedefliyor. HP, Cisco ve Microsoft gibi firmalar bu alana son dönemde büyük yatırımlar yapmaya başladı. Açık bulut erişimi ile özel bulut hizmetlerini birleştiren melez bulut pazarının önümüzdeki dönemde hızla büyümesi bekleniyor.

Birleşme sektörde genel olarak olumlu karşılandı. Oracle Başkanı Larry Ellison, Dell’in çok uygun fiyata EMC’yi satın aldığını belirterek, Dell yatırımcısının bu birleşmeden çok karlı çıkacağını söyledi. Digital Clarity Group analistlerinden Alan Pelz-Sharpe ise bu birleşmenin her iki firma için de uzun dönemde stabilite getireceğini belirtti. Forrester analistlerinden Glenn O’Donnell, EMC çatısı altında bulunan VMWare, Pivotal gibi firmaların Dell’e büyük katma değer sağlayacağını belirterek, EMC’nin nakit akış gücünün yeni oluşumu hızlı ve çevik hale getireceğini anlattı.

İki firmanın tamamen birleşmesinin oldukça uzun zaman alacağı bekleniyor. Teknoloji alanında bu ölçekte büyük bir birleşme daha önce hiç yaşanmamıştı. Firmaların yönetimlerinin organizasyonu, yeni ürünlerin tasarımı ve stratejilerin belirlenmesi uzun ve yorucu bir süreç olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.