btbilgi

Tehditi fırsata çevirdi yeni nesil pervaneyi icat etti

Şirketi  nasıl ileriye götürebiliriz diye yaptıkları bir “beyin fırtınası” sırasında çıkan yepyeni fikir, belki de geleneksel yöntemleri tarihe gömecek yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Bu yaratıcı şirketin bulduğu yeni nesil “komposit pervane” dünyada bu alanda bir ilk olarak testlere hazırlanıyor.

Geleneksel pervanede 26 knot olarak gerçekleşen sürat kompozit pervane ile rahatlıkla 30 knot’a çıkıyor. Buna karşılık kompozit pervane neredeyse üçte bir ağırlıkta. Tamamen yerli üretim Milper’de yeni nesil pervane yıl sonuna kadar denenmiş olacak.

Şirketin yönünü belirlemek için yaptıkları bir SWOT analizi sırasında kendilerine tehdit oluşturan bir olasılığı fırsata çeviren Milper ekibi ilk komposit pervanenin de muciti oldu. Yıllar yılı bronzdan yapılan pervaneler, ilerleyen teknolojilerle farklı arayışları da beraberinde getiriyor. Teknik özelliği ve dayanıklılığı nedeniyle bronzdan vazgeçilemeyen denizcilik sektöründe komposit pervanenin mucidi olan Milper’in kurucu ortağı Sena Nomak’a xTRlarge olarak tehdidi fırsata çeviren icatın öyküsünün nasıl geliştiğini sorduk. Nomak bu süreci şöyle özetledi; “Bütün bilgi birikimimizi bronzdan yapılmış bir iş için akıtıyoruz. Her şeyimizi metal ve 150 yıl önce üretilmiş bir teknolojinin üretilmesi için harcıyoruz. Buradaki en büyük tehlike metallerin bitip, herşeyin kompozit olmaya başlaması ile ilgili. Çünkü bambaşka bir teknoloji geliyor ve her şey değişiyor. Bunu kendi içimizde değerlendirdiğimizde her şeyin kompozit olduğunu görmeye başladık. Bu pervane öyle çıktı.”

“Bütün bilgi birikimimizi bronzdan yapılmış bir iş için akıtıyoruz. Her şeyimizi metal ve 150 yıl önce üretilmiş bir teknolojinin üretilmesi için harcıyoruz”

milper2
Milper Kurucu Ortağı Sena Nomak, kompozit pervaneyle yepyeni bir dönemin başlayabileceğini ancak her yenilik gibi başında bir maliyet farkı olduğunu kaydediyor.

Kompozitin üretimi maliyetli
Yeni nesil pervane daha hafif, daha kuvvetli, daha ince, daha kullanışlı. Dünyada örneği yok. Dünyada benzerleri üzerinde çalışmalar var ama hiçbiri karbon değil. Alternatif olarak cam elyafından yapılma bazı ürünler var. Bu ürünler de farklı amaçlar için çözüm aranırken keşfedilmiş örneğin ilk olarak manyetik olmasın diye mayın avlama gemilerinde farklı malzemelerden yapılan benzerleri denenmiş.

Kompozit pervanenin Japonya’da bir projede denendiğini bildiklerini söyleyen Nomak, biz ürünü ortaya çıkardıktan sonra başlayan projenin ticari bir gemi üzerinde deneme aşamasına geldiğini biliyoruz. Üretiminde kullandıkları yöntem konusunda tam bilgi sahibi değiliz diyor.

Pervane maliyetinin kompozit olduğunda yükseldiğini söyleyen Milper Kurucu ortağı Sena Nomak Pervane maliyetini düşüren unsurun seri üretim olduğunu söylüyor, Seri üretimin de sadece seri tekneler olduğu zaman mümkün olması maliyeti ucuzlatıyor. Henüz hayata geçmemiş olan bu proje şu an test aşamasında. TÜBİTAK desteği ile yürüyen bu projede komposit pervanenin üretilebildiği test edilip onaylanmış.Yeni Nesil Pervane’nin kendini kanıtlayacağı iki sınavı daha var. Bunlardan biri malzeme testi. Diğeri de dayanıklılığını görmek üzere tahribatlı muayene testleri. Komposit pervane denizdeki bir tekneye takılıp çalıştırılacak ve çeşitli stres bariyerlerinden geçecek.

Yüksek verimlilik sağlıyor
Kompozit üretimle bilinen sınırları zorlayabileceklerini ve standartlarını geliştirebileceklerini söyleyen Novak Yeni nesil pervanenin performansı ile ilgili de dikkat çeken bilgiler veriyor. Bu bilgiler içinde motor yat sahiplerinin dikkatini de çekecek en çarpıcı bilgi bronz pervanede 26 Knot olarak yapılan hızın, kompozit pervane ile rahatlıkla 30 knot’a çıkıyor olabilmesi. Yine bir başka çarpıcı nokta ağırlığı bronzdan yapılmış orijinali 80 kiloya denk gelirken, kompozit olarak üretilmiş birebir aynı boyutlardaki Yeni Nesil Pervane 25 kiloya denk geliyor. Yeni nesil Pervane 2016 yılı içerisinde testlerini tamamlayacak.

Henüz ürün olarak sunmaya ve pazarlanmaya başlanmayan pervanenin fiyatlarını karşılaştırmak için Nomak şu bilgiyi xTRlarge ile paylaşıyor. “Pervaneyi ağırlığı ile tanımlayabilirsiniz. 150-200 kg lık bir pervaneyi 100 bin liraya satarken, kompozitten üretilmiş pervanede bu rakamın üç katına çıkıyor”.

Milper yenilikçilik rüzgarı ile hızla ilerliyor. Farklı işler yaratmanın heyecanı ile farklı düşünüyorlar, yeniyi uygulamaktan çekinmiyorlar. Türkiye’nin Milper gibi yeni nesil icatlar yaratan şirketlere ihtiyacı olduğu çok açık.

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.