btbilgi

İnsanlar gerçek hayattan sıkıldıkça sanal hayatlara yönelmeye başladılar. Sanal gerçeklik gözlükleri ve Pokemon Go çılgınlığı her tarafımızı sardı. Research and Markets araştırma firmasının en son araştırmasına göre artırılmış gerçeklik (augment reality) pazarının 2022 yılında 161 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sanal gerçeklik pazarının ise 17 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Artırılmış gerçeklik pazarı 2015 yılında 640 milyon dolardı. Bu alanda ciddi bir patlama yaşanacağı öngörülüyor. Artırılmış gerçekliğin özellikle tıp, perakende ve otomotiv sektörlerinde çok hızla büyüyeceği tahmin ediliyor. TechCrunch’a göre geçtiğimiz iki ayda bu alana 1.1 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu alanda faaliyet gösteren startup’lar yatırımcılar tarafından desteklendi.

Akıllı lensler yolda
Şu an sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları giyilebilir cihazlarla gerçekleştiriliyor. Bu da kullanım zorlukları getiriyor. Gelecekte ise akıllı lensler sayesinde sanal gerçeklik çok daha kolay kullanılacak. Samsung, akıllı lens konusunda bir patent başvurusunda bulundu bile. Akıllı lensler görüntüyü kullanıcının gözüne direkt olarak getirecek ve uzun saatler bile kullanılsa herhangi bir yorgunluk yaratmayacak. Akıllı lenslerin önümüzdeki senelerde hızla artacağı tahmin ediliyor.

Artırılmış gerçekliğin perakende sektörü için büyük potansiyeli bulunuyor. Online satıcılar ürünlerini müşterilere sanal gerçeklik ortamında gösterebilecekler. Sanal deneme odaları sayesinde müşteriler ürünleri satın almadan deneyebilecek. De Beers bu alanda öncü firmalardan birisi. Mücevher firması müşterilerinin sanal olarak ürünlerini deneyebileceği bir uygulama geliştirdi.

Otomotiv sektörü de artırılmış gerçeklik uygulamaları için önemli bir sektör. Bu alanın 2016-2024 yılları arasında yüzde 75 hızla büyümesi bekleniyor. Bir çok otomotiv üreticisi reklamlarında artırılmış gerçeklik uygulamalarını kullanmaya başladı. Örneğin Mini, müşterilerin otomobilin içine binip kullanabileceği bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirdi. Otomotiv sektörü ayrıca artırılmış gerçekliği otomobil tasarımlarında da kullanıyor.

Mercedes, BMW gibi firmalar artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanarak tasarımlarını daha efektif bir şekilde yapıyor.

Böylece hem tasarım süreleri kısalıyor hem de daha fazla kullanıcı dostu tasarımlar gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca otomobil servislerinde de artırılmış gerçeklik uygulamalarının yaygınlaşacağı öngörülüyor. Teknisyenler artırılmış gerçeklik uygulamaları sayesinde otomobildeki sorunları daha hızlı bir şekilde tespit edip onarabilecek. Otomotiv sektöründe en geniş kapsamlı artırılmış gerçeklik uygulamasının sürücüler için olması bekleniyor. Yakın gelecekte sürücüler akıllı gözlükler kullanarak yol hakkında interaktif bilgiler alabilecek gerekli uyarılara hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

Turizm sektörü sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik için gözde sektörlerden birisi. 360 derece video çeken drone’ların ucuzlaması ile bu alanda büyük bir artış bekleniyor. Oteller 360 derece çekilmiş videolar ile sundukları hizmetleri ve tesislerini müşterilerine çok daha etkin bir şekilde tanıtabiliyor. Turistlerin çevreyi daha rahat gezebilmesi için de Wikitude gibi rehber artırılmış gerçeklik uygulamaları bulunuyor. Böylece turist baktığı noktadaki restoran, kafe veya otel hakkında yorumlara ulaşabiliyor ayrıntılı bilgi alabiliyor. Bu tür uygulamaların önümüzdeki dönemde daha da artması bekleniyor.

sanal gerçeklik

Arkadaşını sokakta bul
Arkadaşlık siteleri de artırılmış gerçeklik teknolojilerini yakından takip ediyorlar. Bu alanın en büyük sitelerinden olan Tinder, lokasyon tabanlı bir networking uygulaması olan Humin’i satın aldı. Tinder, Humin’in özelliklerini bünyesine katarak Tinder’ı gerçek dünyaya taşımayı planlıyor.

Yakın gelecekte Tinder kullanıcıları akıllı telefonları veya akıllı gözlükleri ile çevredeki potansiyel arkadaş adaylarını görebilecek. Onların profil bilgilerine anında bakabilecek. Böylece internet arkadaşlık siteleri gerçek dünyaya taşınmış olacak.

Sanal ve artırılmış gerçekliğin bu kadar yaygınlaşması akıllara bazı soru işaretleri de getiriyor. Bunların başında özel hayatın gizliliği ve mahremiyet geliyor. Akıllı gözlük takan birisinin çevresindeki tüm insanların bilgilerine ulaşabileceği bir dünya çoğu insan için ürkütücü geliyor.

Ayrıca bu tarz teknolojilerin insanları gerçek hayattan koparacağı ve sanal dünyalara mahkum edeceği düşüncesini savunan çok insan var. Sanal gerçeklik doğru kullanılmadığı zaman bir uyuşturucu haline dönebilir. İnsanlar sanal dünyaların esiri olmuş bağımlılar haline gelebilir. En doğrusu bu teknolojileri kararında kullanarak gerçek dünyanın tadını çıkarmak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.