btbilgi

2008 yılında Microsoft’un 44.6 milyara alamadığı internet devi, leblebi çekirdek parasına Verizon’a satıldı.

Bir zamanların en büyük internet firmalarından birisi olan Yahoo, Verizon’a 4.8 milyar dolara satıldı. Jerry Yang ve David Filo tarafından 1994 yılında kurulan Yahoo, kısa zamanda dünyaca popüler hale gelmiş ve milyarlarca kullanıcıya ulaşmıştı. Öyle ki 2008 yılında, Microsoft Yahoo’yu satın almak için 44.6 milyar dolar teklif etmiş, Yahoo ise bu teklifi reddetmişti!

Geçen yıllar içinde Yahoo’nun kullanıcı sayısı ve gelirleri azaldı. Google karşısında varlık gösteremeyen Yahoo, gitgide küçüldü ve sonunda böyle bir internet devi için çok küçük sayılabilecek bir rakama, 4.8 milyar dolara satıldyahooı.

Mobildeki başarısızlık
Peki bir zamanların bir numaralı internet şirketi nasıl oldu da bu duruma düştü? Yahoo’nun başarısızlığının temelinde akıllı telefon çağına ayak uyduramaması yatıyor. Yahoo, arama motoru pazarını Google’a kaptırdıktan sonra içerik sağlayıcılık üzerine odaklanmıştı. ABD’de içerik alanında çok başarılı olan firma bu başarısını akıllı telefonlara taşıyamadı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi Yahoo’nun rakipleri Google ve Apple gibi bir mobil işletim sistemine veya tarayıcıya sahip olmamasıydı. Rakipleri kullanıcıları mobil işletim sistemleri ve tarayıcıları ile daha işin başında yakalıyordu. Yahoo’nun ise böyle bir “ön kapısı” yoktu. Yahoo bu dezavantajını kapatmak için mobil uygulamalar üzerine odaklandı ama şirketin geliştirdiği uygulamalar başarılı olamadı. Bunun en büyük nedeni ise firmanın mobile odaklanmış mühendisler istihdam etmemesiydi. Mevcut kadroları ile mobil alana girmek isteyen firma mobil dünyanın dinamiklerini yakalayamadı. 2012 yılında Yahoo’nun CEO’su olan Marissa Mayer bu yanlışı gördü ve bir çok mobil geliştiriciyi işe aldı ama rakipler arayı iyice açmıştı.

Mobil dünyada en çok kullanılan uygulamalar iletişim uygulamaları. Mobil alanda başlangıçta Yahoo ile benzer dezavantajlara sahip olan Facebook, Yahoo’dan çok daha başarılı bir mobil uygulama yaptı ve Whatsapp ve Instagram’ı da bünyesine katarak mobil dünyada başarılı oldu. Yahoo, 2013 yılında Tumblr’ı 1 milyar dolara satın alacağına bir iletişim uygulamasını bünyesine katsaydı belki de bu duruma düşmeyecekti.

Stratejik iş hataları
Yahoo’nun başarısızlığında sadece mobil dünyanın payı yok kuşkusuz. Firma geçmişinde büyük stratejik hatalar yaptı ve bu hatalar birikerek kaçınılmaz sonu hazırladı. Bu hataların başında 1998 yılında Google’ı satın almamak geliyor. 1998 yılında Yahoo bir internet deviyken, Google daha yeni kurulmuştu ve paraya ihtiyaçları vardı. Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı satmak için Yahoo’nun kapısını çaldı ama kapı yüzlerine kapatıldı. İki sene sonra Google çok hızla büyüdü ve Yahoo’nun arama motoru başarısız oldu. Bu sefer Yahoo, Google’ın kapısını çaldı ve arama motoru olarak Google’ı kullanmaya başladı. Bu firmanın yaptığı ikinci büyük stratejik hataydı. Firmanın üçüncü büyük hatası ise 1999 yılında broadcast.com’u 5.7 milyar dolara satın almaktı. Bu para tabiri caizse buhar olup gitti. 2002 yılında Google tekrar Yahoo’nun kapısını çaldı bu sefer 5 milyar dolar istedi. Yahoo yine hayır diyerek son şansını da tepmiş oldu.

Yahoo’nun stratejik hataları bunlarla da sınırlı kalmadı. İnternetin bahtsız bedevisi Yahoo, 2006 yılında çok önemli fırsatı daha tepti. Facebook, Yahoo’nun kapısını çalmış ve 1 milyar dolara anlaşma noktasına gelinmişti. Son anda cimrilik yapan Yahoo, fiyatı 850 milyon dolara indirdi ve Mark Zuckerberg lanet olsun size deyip satıştan vazgeçti. Bu satın alma gerçekleşseydi Yahoo şu an 100 milyar dolarlık Facebook’un sahibi olacaktı.

Hata üstüne hata yapmaya devam eden Yahoo, belki de kendisi için çıkan son şansı 2008 yılında tepti. Batan firmaları almakla ünlü Microsoft, internet alanında geri kaldığı için Yahoo’yu satın almak istedi. Microsoft, Yahoo’ya 44.6 milyar dolar önerdi. Yahoo bu rakamı düşük bularak reddetti. O yıldan itibaren de Yahoo hızlı bir şekilde düşüş trendine girdi.

Yahoo’nun hikayesi “başarılı bir internet işi nasıl batırılır” başlığında üniversitelerde ders olarak okutulmalı. İnternette en büyük olabilirsiniz, milyarlarca dolara sahip olabilirsiniz ama doğru zamanda doğru kararlar vermez, ayağınıza gelen fırsatları teperseniz eninde sonunda kaybedersiniz. Şimdi eminim Yahoo’nun yöneticileri “ne yaptık biz yahu!?” diyorlardır. Ama son pişmanlık fayda etmez…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.