btbilgi

Çok iyi bir fikriniz var. Yatırımınıza destek olacak bir Melek arayışına geçtiniz. Peki önünüzü görmek için farklı açılardan durum analizi yaptınız mı? İşletmenizi finanse etmek için melek yatırımcıların güvenini nasıl kazanabileceğinizin yollarına bir göz atalım.

Yeni bir işletme kurmak veya işletmenizi büyütmek için fon ihtiyacınız varsa, finansal kaynaklarınızı karşılaması için melek yatırımcılardan destek alabilirsiniz. Fakat melek yatırımcıların her gün onlara ulaşmak isteyen girişimcilerin %90’ını reddettiğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Peki, onlarca girişimcinin arasından nasıl sıyrılabilirsiniz?

Hesap yapın
Melek yatırımcıların girişimcileri finanse ettiği Shark Tank gibi programlarda girişimcilere şirketin hedeflediği kar ya da satış oranları hakkında soru sorulurdu. Girişimcilerin bu konuda fikirleri yoksa bu girişimin finanse edilme olanağı olmazdı.
İşletme sahibi olarak şirketin brüt karı, giderleri, gelir tablosu ve bilançosu hakkında bilginiz olması gerekiyor. Melek yatırımcılar finansal konularda size sorular sorduğunda onlara verecek cevabınız olmalı.

İstatiksel olarak başarılarınızı gösterin!
Şirket masraflarını karşılamakta zorluk yaşıyorsanız, fon bulmak için doğru bir zaman değil demektir. Yatırımcılar işletmenizi finanse ederlerse, kar edemeyecekleri ve şirket zarar ettiğinde sizi kefalet vererek kurtarmaları gerektiği konusunda endişe duyabilirler.

Birçok yatırımcı yeni açılan bir işletmeyi finanse etme riskini almaz. Başarı oranlarınızı ortaya koyacak dokümanınız yoksa, işletmenizin gelecekte yapacağı karı tahmin etmek zor olacaktır. Fakat bu konularda öngörünüz ve deneyiminiz varsa, işletmenizin melek yatırımcılar tarafından finanse edilmesi daha kolay olacaktır. O an yatırımcıya ihtiyacınınız olmayabilir. Fakat işletmenizi büyütmek için daha fazla işe alım yapmak veya ürün gamınızı genişletmek için başarı oranlarınızı gösterecek bazı istatistikler sizin için her zaman gerekli olacaktır.

Bir planınız olmalı
İşletmenizi finanse edebilecek bir yatırımcı ararken ona çok parlak bir fikir sunmanız gerekiyor. Elektronik bir sırt kaşıyıcıyı pazara sürmek birçok yatırımcıyı heyecanlandıracağı gibi pek çoğunun da ilgisini çekmeyebilir.

Yenilikçilik yaratmak istiyorsanız pazarda araştırma yapmanız gerekiyor. Hedef kitlenizi keşfetmeniz ve işinizin başarısını tahmin edecek kadar stratejik düşünmelisiniz.

Yatırımcının ürününüzle ilgilenmesi için rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Ürününüz ile aynı özellikleri taşıyan bir başka ürünün pazarda yer alması yatırımcının ilgisini çekmeyebilir. Müşterilerinizin ürününüzü satın almak için onu başkalarından ayıran belirgin özellikleri olması gerekiyor.

İstekli olduğunuzu gösterin
Yatırımcılar her şeyi kendi gücünüz ile yapmanızı, iş ağınızı geliştirmenizi ve satışları arttırmanızı bekliyorlar. Bu onların değil sizin işiniz.

Şirketinizin ödüller kazandığını ya da basında yer aldığını gösterdiğinizde yatırımcı işletmeniz ile daha yakından ilgilenecektir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.